Wczoraj zdecydowaliśmy, że zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT – poinformował w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
– Wspólnie z UE i wszystkimi państwami członkowskimi ustaliliśmy, że chcemy odciąć wszelkie możliwości finansowych działań Rosji na rynkach międzynarodowych. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów. Pragniemy też podjąć bezpośrednie kroki karne wobec Putina i jego ludzi – powiedział kanclerz Niemiec.
Jak pomóc Ukrainie - Lista zweryfikowanych zbiórek i akcji
CZYTAJ DALEJOlaf Scholz mówił też m.in. o kompleksowym pakiecie sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Podkreślił, że w sobotę Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.
– Nie oszukujmy się: Putin nie zmieni swojego kursu z dnia na dzień. Wkrótce jednak przywódcy rosyjscy poczują, jak wysoką cenę płacą. Wojna jest katastrofą dla Ukrainy, ale wojna okaże się również katastrofą dla Rosji – zauważył.
Aby wdrożyć sankcje w tym zakresie, wymagana jest jednomyślność wszystkich państw członkowskich.
Czym jest SWIFT?
SWIFT Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to system, za którego pośrednictwem realizuje się około 14 mln transakcji bankowych każdego dnia. Bank, który nie ma dostępu do sieci SWIFT, jest praktycznie pozbawiony znaczenia na światowych rynkach.
SWIFT pośredniczy w transakcjach bankowych, a także między giełdami, domami maklerskimi oraz innymi instytucjami finansowymi. Siedziba stowarzyszenia, które powstało w 1973 r., mieści się w stolicy Belgii. W sumie SWIFT łączy 11 tys. podmiotów w 200 krajach.
Specjaliści twierdzą, że odcięcie Rosji od systemu SWIFT wprowadzi czasowy chaos na rynku finansowym i podniesie koszty transakcji.