Jacek Sasin zostaje
wikimedia
Autor Redakcja BiznesInfo - 28 Maja 2020

Sejm po ostrej dyskusji. Rozstrzygnął się los Jacka Sasina w rządzie

Zakończyła się debata w Sejmie w sprawie Jacka Sasina. Opozycja domagała się jego odwołania za wydrukowanie 30 mln kart wyborczych, do wyborów, które ostatecznie się nie odbyły. Ostatecznie Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności. Za odwołaniem Sasina głosowało 222 posłów, przeciw natomiast 234.

Karty wyborcze Jacka Sasina

Zakończono debatę nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych. Ostatecznie Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności.

Poseł Budka komentując sprawę J. Sasina bezpośrednio odniósł się do wydrukowanych kart wyborczych, których nie wykorzystano na planowane na 10 maja wybory: - Cóż, nie ma nawet pana premiera Morawieckiego. Nie dziwię się, że nie przychodzi bronić skompromitowanego ministra Sasina. Nie dziwię się, bo to olbrzymi wstyd mieć kogoś takiego w rządzie. Żałuję, że nie mogę spojrzeć prosto w oczy ministrowi i jego wprost spytać co zrobił. Czy nie wstydzi się tego, w jaki sposób wyrzucił w błoto ponad 70 mln złotych.

Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Dodawał, że 1 mln 650 tys. maseczek "po zawyżonej cenie od kolegi pana Szumowskiego". Następnie Budka zaczął wyliczanie i stawianie posłowi Sasinowi zarzutów: - Czy wiecie państwo, na co mogły być przeznaczone te pieniądze? To wynagrodzenie minimalne dla ponad 26 tys. osób, które straciły pracę. To wypłata "postojowego" dla ponad 33 tys. pracowników. To 138 tys. testów na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia, czy oświaty. To 850 respiratorów, które mogły się znaleźć w polskich szpitalach.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Byłeś ostatnio u fryzjera? Może zadzwonić do ciebie sanepid, zdrowie grupy klientów z woj. łódzkiego zagrożone

Ponadto przewodniczący KO poddał w wątpliwość istnienie kart wyborczych: - Do dziś nie wiemy, gdzie są te karty. Obiecuję panie ministrze, że pomożemy panu znaleźć te 30 mln kart, a wie pan dlaczego? Bo w tej ustawie zapisaliście, że za zgubienie jednej karty można iść na trzy lata do więzienia.

CD Projekt zarabia na Wiedźminie niebotyczne pieniądze. Studio raczej samo nie spodziewało się takiego sukcesu.CD Projekt zarabia na Wiedźminie niebotyczne pieniądze. Studio raczej samo nie spodziewało się takiego sukcesu.Czytaj dalej

W kontrze głos zabrał również poseł Marek Suski z PiSu - Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie z komisji skarbu państwa, z tego wniosku, który został złożony, w sprawie odwołania pana premiera Jacka Sasina. Chociaż słowo "zaszczyt", w stosunku do tego, co tam na tej komisji się działo, to chyba gruba przesada. To raczej sprawozdanie ze skandalicznego, politycznego, nieuzasadnionego wniosku.

Wotum nieufności wobec Sasina odrzucone

We wniosku ws. wotum nieufności wobec Jacka Sasina napisano, że jest on "wyrazem sprzeciwu wobec działań ministra, w szczególności w zakresie organizacji wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku". Wniosek został złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej, a sami autorzy podkreślili, że "Działania podejmowane przez wicepremiera Jacka Sasina doprowadziły do absolutnego chaosu wyborczego, konstytucyjnego i demokratycznego w Polsce".

Prawica odpowiadając na stawiane posłowi Sasinowi zarzuty odpowiadała: - Były dwa zarzuty podczas komisji: że organizowano wybory a potem ich nie było. Że premier się nie zajmował, a potem jeździł po Mazowszu. To hipokryzja z państwa strony i mijanie się z logiką. Prawda w oczy kole. Ten rachunek za nieprzeprowadzone wybory powinien ponieść Senat oraz samorządy - mówił poseł PiS, a także - To wniosek oparty o doniesienia medialne oraz wypowiedzi wyrwane z kontekstu [...]. Zamiast koncentrować się na walce z koronawirusem, to PO chce nadal destabilizować sytuację. Odwracacie uwagę, że przez was nie wybrano prezydenta Polski - dodawał Wojciech Zubowski, również z PiS.

Pierwotna koncepcja PiS i rządu zakładała, że wybory 10 maja odbędą się wyłącznie w sposób korespondencyjny. Ostatecznie do nich nie doszło - ze względu na przedłużające się prace nad ustawą w Senacie, a także kryzysem w Zjednoczonej Prawicy. Mimo to kosztowały one blisko 70 milionów złotych - tyle wyniósł koszt wydrukowania tzw. pakietów wyborczych.

Auto spalinowe, czy może jednak elektryczne? Wystarczy spojrzeć w liczby, wszystko się kalkulujeAuto spalinowe, czy może jednak elektryczne? Wystarczy spojrzeć w liczby, wszystko się kalkulujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Pielgrzymka na Jasną Górę zatrzymana. Interweniowała policja, wiele osób oburzonych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nie żyje najstarszy mężczyzna świata. Dożył imponującego wieku, nie cieszył się zbyt długo rekordem

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News