Santander o polskiej gospodarce w IV kwartale 2020 r.
Wikipedia/Petar Milošević, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17100441
Autor Maria Glinka - 20 Listopada 2020

Santander BP przekazał świetne informacje. Klienci innych banków również mogą być zadowoleni

Santander zaprezentował najnowszą ocenę kondycji polskiej gospodarki w kontekście produkcji przemysłowej. Mimo częściowych zastojów przemysł nie ucierpiał w wyniku drugiego uderzenia koronawirusa. W swoim opracowaniu ekonomiści wskazują, które sektory są najmniej odporne na kalendarzowe wahania w dynamice produkcji i częściowe zamrożenie gospodarki.

Santander: przemysł odporny na drugie uderzenie koronawirusa

Santander podjął się analizy polskiej gospodarki z punktu widzenia produkcji przemysłowej. Ocena ekonomistów bazuje na wyliczeniach opublikowanych w piątek 20 listopada przez Główny Urząd Statystyczny.

Według GUS w październiku produkcja przemysłowa wzrosła o 1,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z wrześniem wzrosła o 3,2 proc. Natomiast stosując wskaźnik wyrównania sezonowego eksperci doszli do wniosków, że produkcja przemysłowa zwiększyła się w październiku o 3,8 proc rok do roku, a 1,6 proc. miesiąc do miesiąca.

Główny Inspektor Sanitarny podał się do dymisji. Powód decyzji jest bardzo przykryGłówny Inspektor Sanitarny podał się do dymisji. Powód decyzji jest bardzo przykryCzytaj dalej

Zdaniem ekonomistów z banku Santander dane wyrównane sezonowo wskazują, że głównym winowajcą wahań w dynamice produkcji jest nie koronawirus, a efekty kalendarzowe. Czasowe spowolnienie dotknęło niemal wszystkie gałęzie polskiej gospodarki. Puls Biznesu donosi, że przed zastojem uchronił się tylko sektor produkcji sprzętu transportowego (+0,6 proc. względem -25,6 proc. rok do roku we wrześniu).

„W zasadzie wszystkie powyższe informacje są spójne z kalendarzowymi przyczynami spowolnienia produkcji”, czytamy w opracowaniu Santandera na temat pierwszych miesięcy IV kwartału 2020 r.

Podsumowanie Santandera w kontekście przemysłu krajowego i eksportu

Analitycy z banku Santander wskazali, że przestoje w ogólnej produkcji przemysłowej wynikają przede wszystkim ze zmniejszonej produkcji artykułów spożywczych (-0,8 pkt. proc.) oraz naprawy maszyn i urządzeń (również -0,8 pkt. proc.). Mimo że ta druga gałąź gospodarki jest stosunkowo niewielka, to jej wrześniowe wyniki sugerowały zdecydowany wzrost (47,3 proc. rok do roku).

Jeden z większych banków w Polsce masowo wysyła wezwania do zapłaty grupie klientów. Sytuacja budzi kontrowersjeJeden z większych banków w Polsce masowo wysyła wezwania do zapłaty grupie klientów. Sytuacja budzi kontrowersjeCzytaj dalej

W podsumowaniu ekonomiści z Santander przyznali, że spowolnienie było widoczne zarówno w sektorach ukierunkowanych na eksport, jak i na produkcję krajową. Jednak wahania o tak niewielkiej skali są ich zdaniem stałym elementem jesiennej produkcji.

DZISIAJ GRZEJE:

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Anita Werner nie powstrzymała swojego rozmówcy na czas. Na dziennikarkę spadły gromy
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Najwięksi przegrani drugiej fali pandemii i prognozy Santandera na kolejne tygodnie

Zdaniem GUS przedstawiciele większości sektorów przyznali, że już teraz mierzą się z pogorszeniem sytuacji. Wyjątkami w tym zakresie są jedynie podmioty reprezentujące transport oraz branżę informacyjno-komunikacyjną. Największe spadki pojawiły się w zakwaterowaniu i gastronomii oraz w handlu detalicznym, co może być także wynikiem zarówno wahań sezonowych, jak i nałożenia nowych obostrzeń w ramach jesiennej strategii walki z pandemią.

Analiza danych GUS doprowadziła ekonomistów z Santandera do wniosku, że mimo odpornej produkcji w IV kwartale polska gospodarka ponownie zahamowała.

Zdaniem analityków z banku Santander listopadowe wyliczenia zaprezentowane przez GUS wskazują na konsekwentne pogorszenie oceny dalszych perspektyw. Wszystkie gałęzie gospodarki obawiają się o prowadzenie swoich działalności w nadchodzących, niepewnych tygodniach.

Jednak warto odnotować, że badanie nastrojów wśród podmiotów gospodarczych zostało przeprowadzone na początku listopada zanim świat obiegły informacje o obiecujących wynikach badań w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19.

ING inwestuje ogromne pieniądze w rozwój jednej usługi. Dla klientów może być wielkim udogodnieniemING inwestuje ogromne pieniądze w rozwój jednej usługi. Dla klientów może być wielkim udogodnieniemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Anna Lewandowska ofiarą hejtu. Wszystko przez nagranie, pojawiły się słowa o "babie sprzedajającej spocony sweter"
  7. Lepsze niż chipsy i frytki razem wzięte. Doskonały przepis na chrupiące pieczone ziemniaki

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News