The Tower Bridge is a bascule and suspension bridge located in the center of London that crosses the River Thames. Its name is taken from the Tower of London, located nearby and has become an iconic symbol of London. The bridge was built between 1886 and 1894 and has a length of 244 m (800 feet) and the height of the towers is 65 m (213 feet). The 61 m (200 feet) long central span is split into two equal bascules than can be raised 86 degrees to allow the transit of ships. Otherwise the bridge is open to the traffic and to the pedestrians.
Diego Delso, delso.photo, License https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode [zdjęcie wykadrowane]
Autor Julian Bakuła - 13 Września 2020

Polska i Litwa wspólnie apelują do Wielkiej Brytanii. Cała Europa czeka na reakcję Londynu

Polska i Litwa nawołują Wielką Brytanię o nałożenie sankcji na Białoruś w związku ze sfałszowaniem wyborów oraz brutalnym tłumieniem powyborczych protestów i represjonowaniem opozycjonistów. Wielka Brytania zapowiada, że nałoży na Białoruś sankcje niezależnie od sankcji przygotowywanych przez UE i USA. Póki co sankcje unijne wciąż nie zostały przygotowane.

Czy na Białoruś zostaną nałożone jakiekolwiek sankcje?

Jak donosi za The Guardian portal Dziennik, Polska i Litwa podejmują działania dyplomatyczne, aby skłonić Wielką Brytanię do nałożenia sankcji na Białoruś w związku z trwającymi tam od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich represji wymierzonych w protestujących opozycjonistów. Dwa sąsiadujące z Białorusią kraje liczą także na dalszą pomoc Wielkiej Brytanii dla strony opozycyjnej w kraju Łukaszenki oraz na udział w skoordynowanych działaniach państw europejskich mających na celu wsparcie opozycji w walce z reżimem.

Z uwagi na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej i międzynarodowej Wysp i państw kontynentalnych stało się utrudnione, Wielka Brytania zapowiedziała jednak, że zaproponuje własne sankcje wobec Białorusi, które mają być co najmniej tak restrykcyjne jak te unijne. Tymczasem Unia Europejska wciąż nie wypracowała jednolitego stanowiska w sprawie retorsji wymierzonych w reżim Łukaszenki. Własne sankcje wobec Białorusi - niezależne od zapowiadanych sankcji unijnych - mają ogłosić także w ciągu kilku dni zgodnie z piątkowymi (11.09) zapowiedziami Stany Zjednoczone.

Niedziela handlowa w tym roku wyjątkowo rzadko. Zrobimy dzisiaj zakupy?Niedziela handlowa w tym roku wyjątkowo rzadko. Zrobimy dzisiaj zakupy?Czytaj dalej

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

O sankcje Wielkiej Brytanii wobec Białorusi dopominają się Polska i Litwa

Jak podaje Dziennik, w czwartek (10.09) litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius spotkał się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Dominikiem Raabem. Podczas rozmowy litewski minister dopingować Raaba w sprawie wprowadzenia brytyjskich sankcji wobec Białorusi oraz dalszego wsparcia dla tamtejszych opozycjonistów. Dotychczas Wielka Brytania wsparła białoruskie media i organizacje praw człowieka kwotą 1,5 mln funtów. Podobnych działań dyplomatycznych podejmuje się Polska. Wypowiadający się dla The Guardian wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz twierdzi, że polityka wobec Białorusi jest na bieżąco koordynowana pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

Polska planuje również omówić z Wielką Brytanią projekt wspólnego europejskiego paktu wsparcia gospodarczego dla Białorusi. - To społeczeństwo białoruskie powinno zdecydować, czy chce być bliżej Wschodu czy Zachodu, ale powinniśmy pokazać, co daje bycie przyjacielem Europy. Naród białoruski z ostatnich 30 lat już dawno się skończył. Nie ma już odwrotu. Oni są innymi, zmienionymi ludźmi. Nie boją się, mimo tortur i prześladowań. Ktokolwiek przejmie władzę w tym kraju, będzie musiał uznać, że jest to nowe społeczeństwo - stwierdził w rozmowie z The Guardian wiceminister Marcin Przydacz. Międzynarodowe działania wspierające opozycję mają uprzedzać sprzeciw wobec Łukaszenki, którego władza po wygaśnięciu aktualnej kadencji 5 listopada bieżącego roku dla wielu Białorusinów może okazać się pozbawiona legitymizacji.

Ceny gazu znowu do góry. Możemy spodziewać się kolejnych podwyżekCeny gazu znowu do góry. Możemy spodziewać się kolejnych podwyżekCzytaj dalej

Nakładając sankcje na Białoruś państwa europejskie muszą jednak precyzyjnie dobierać ich cel, tak aby osłabiając reżim Łukaszenki nie uderzały zarazem w białoruskie społeczeństwo. Z tego względu sankcje zastosowane dotychczas przez Litwę, Łotwę i Estonię wymierzone zostały w białoruskich urzędników. Z kolei wypracowanie wspólnego, unijnego środowiska w sprawie Białorusi blokowane jest aktualnie przez Cypr, który chce wykorzystać tę sytuację na swoją korzyść, aby zyskać przewagę w sporze z Turcją. Cypr jest jednak zarazem rajem podatkowym dla rosyjskich oligarchów, co sprowadza na wyspę oskarżenia o szantaż. Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius zwraca uwagę na potrzebę, aby Unia Europejska kształtując swoją politykę wobec Białorusi kierowała się wartościami podzielanymi również przez białoruskie społeczeństwo podważające legalność reżimowej władzy, a nie doraźnymi interesami. Konieczne jest również szybkie tempo działań - Białorusini powinni otrzymać pomoc, zanim poczują się opuszczeni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscy
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Właściciele psów muszą być gotowi na nowy obowiązek. Znajdzie się w nowelizacji ustawyWłaściciele psów muszą być gotowi na nowy obowiązek. Znajdzie się w nowelizacji ustawyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News