sanatorium
Pixabay/5239640
Autor Paulina Musianek - 28 Października 2019

Istotne warunki decydujące o tym, czy dostaniesz się do sanatorium z NFZ. Najnowsze zmiany

Sanatorium. Aby móc wyjechać na turnus rehabilitacyjny z NFZ należy spełnić kilka istotnych warunków. Od lipca 2019 roku weszły nowe zmiany, o których powinny pamiętać przyszli kuracjusze.

Sanatorium. Jak dostać się na wyjazd?

Sanatorium jest celem wielu osób borykających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Może wydawać się, że wystarczy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy taki wyjazd jest nam potrzebny. Skierowanie trafia do ZUS i po pewnym czasie oczekiwania można wyjechać już na rehabilitację. Jednak jak się okazuje, wiele osób ma problem z tym, aby przejść wszystkie etapy starania się o sanatorium i finalnie wyjechać na leczenie do ośrodka.

Jak mówiła portalowi polskieradio24.pl Elżbieta Szczupień z departamentu prewencji i rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, “rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS jest przeznaczona dla osób, które są zagrożone utratą zdolności do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

- Z rehabilitacji skorzystać może każda osoba, która jest ubezpieczona i ma uprawnienia do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub okresowej renty z tytułu niezdolności do pracy - dodała. Podstawą do ubiegania się o pobyt w sanatorium jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe od lekarza. Ten wystawia je, jeśli uzna, że jest to wskazane dla pacjenta.

600 złotych emerytury brutto. Za 11 lat setki tysięcy Polaków właśnie tyle otrzyma od ZUS600 złotych emerytury brutto. Za 11 lat setki tysięcy Polaków właśnie tyle otrzyma od ZUSCzytaj dalej

Zmiany we wnioskowaniu o sanatorium

19 lipca 2019 roku wszedł w życie szereg zmian dotyczący starania się o wyjazd do sanatorium, który ma ponoć zmniejszyć kolejki, na które narzekają Polacy. Jedną z nich jest fakt, że od teraz wybór konkretnego sanatorium będzie zależał od lekarza - specjalisty NFZ. Propozycji nie będzie już składał lekarz rodzinny wypisujący skierowanie. Dodatkowo, osoba, która stara się o wyjazd do sanatorium otrzymane skierowanie musi przesłać do Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu 30 dni. To nie jedyna zmiana.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami do sanatorium będzie można złożyć wniosek dopiero po tym, jak minie rok od ostatniego wyjazdu. Obecnie aż jedna trzecia pacjentów składa taki wniosek przed upływem 12 miesięcy. Kolejna zmiana obejmuje likwidację obowiązku weryfikacji skierowania po 18 miesiącach od złożenia wniosku, co zniesie uciążliwą konieczność robienia ponownych badań.

Dziś na wyjazd do sanatorium czeka się nawet trzy lata. Zmiany te mają poprawić sytuację osób, które muszą zostać objęte leczeniem sanatoryjnym, aby powrócić do sił.

ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczyć pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News