Samochodem nie wjedziesz do centrum
Pxhere
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Grudnia 2020

Masz stary samochód? Jest duża szansa, że niebawem do miasta już nie wjedziesz

Możliwe, że już niedługo niektóre samochody nie będą mogły wjeżdżać w wiele miejsc. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zgłosiło już projekt ustawy, który zakazuje wjazdu dieslom i autom benzynowym niespełniającym norm emisji spalin do Stref Czystego Transportu, które mają być utworzone w największych miastach w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są Strefy Czystego Transportu,
  • Jakie samochody będą mogły wjeżdżać do miast,
  • Ile będzie wynosić opłata za wjazd samochodem do wyznaczonych stref.

Samochodem nie wjedziesz do wielu miejsc

Właściciele starszych samochodów, którzy będą chcieli przejechać przez centra miast, będą musieli za to zapłacić. Zgodnie z projektem ustawy, od 1 lipca 2022 roku w największych miastach w Polsce (powyżej 100 tys. mieszkańców) miałyby powstać Strefy Czystego Transportu.

Zgodnie z projektem do centr miast z utworzonymi specjalnymi strefami mogłyby wjeżdżać jedynie auta wyposażone w napęd elektryczny, wodorowy lub zasilany gazem ziemnym oraz autobusy o zerowej emisji. Projekt przewiduje także poruszanie się po najbardziej ruchliwych częściach miast samochodów benzynowych i diesli, jednak muszą one spełniać odpowiednie normy dotyczące emisji spalin. Właściciele pozostałych aut będą mogli wjeżdżać do centrum jedynie po uiszczeniu stosownej opłaty.

Według założeń projektu taka opłata nie mogłaby przekroczyć 2,5 zł za jedną godzinę poruszania się po centrum miasta. Ta kwota wydaje się niewielka, jednak w skali roku z codziennych opłat może uzbierać się spora suma.

Gazeta Wyborcza poinformowała także, że w najbliższych latach będzie nas czekać także zaostrzenie przepisów dotyczących norm emisji spalin. Ma to zachęcić właścicieli starszych samochodów do kupna nowszych aut, mniej obciążających środowisko.

Według założeń rządu w latach 2021 - 2025 do miast mogłyby wjeżdżać jedynie auta benzynowe spełniające wymagania normy minimum Euro 4. W kolejnych latach 2026 - 2030 dopuszczonoby jedynie samochody w standardzie Euro 5, a między 2031 a 2035 rokiem Euro 6.

Kontrowersyjne założenia

Według informacji Gazety Wyborczej, założenia projektu wzbudzają sporo kontrowersji. Członkowie Polskiego Alarmu Smogowego zauważają, że omawiane w projekcie przepisy mają dotyczyć jedynie osób mieszkających poza Strefami Czystego Transportu, co oznacza, że samochody osób mieszkających w centrach miast (które stanowią według szacunków PAS dwie trzecie ruchu ulicznego), będą mogły swobodnie poruszać się po tych strefach.

Nowe przepisy ominęłyby także mikroprzedsiębiorców, co oznacza, że właściciele autobusów dowożących do centrów miast mieszkańców okolicznych miejscowości także nie musieliby ponosić żadnych opłat.

Wiele zmian dla właścicieli samochodów

Rok 2020 jest dla właścicieli samochodów obfity w wiele zmian. Jedną z najważniejszych, która już weszła w życie dotyczy zniesienia konieczności wożenia ze sobą prawa jazdy. Od 5 grudnia właściciele samochodu nie mają obowiązku wożenia ze sobą tzw. plastiku.

Oprócz tego kierowcy nie będą już zmuszeni wymieniać starych dowodów rejestracyjnych, które w całości zostaną wypełnione pieczątkami. Oznacza to, że po tym, gdy w dowodzie zabraknie nam miejsca, otrzymamy kwit, który będzie jednoznaczny z pieczątką. Zniknąć ma także obowiązek przerejestrowywania samochodów, które zostały kupione jako używane. Wszystko za sprawą pakietu deregulacyjnego, którego postanowienia powoli wchodzą w życie, by zmniejszyć do minimum papierologię, której czoła musieli do tej pory stawiać właściciele samochodów.

Już jutro w Lidlu kupisz supertanio produkty, które będą idealne na prezent. Aż prosi się, żeby wylądowały pod choinkąJuż jutro w Lidlu kupisz supertanio produkty, które będą idealne na prezent. Aż prosi się, żeby wylądowały pod choinkąCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. W niedzielę blokada Warszawy. Znów wyjdą na ulice
  2. Błaszczykowski nie pojedzie na Euro? Pilny komunikat Brzęczka
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News