Samochód może znaleźć się w warsztacie, ale pod pewnymi warunkami
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 10 Kwietnia 2020

Ważne informacje dla kierowców. Wiadomo, jakimi dokładnie samochodami można podjechać do warsztatu

Czy podstawiając samochód do warsztatu w celu np. wymiany opon łamiemy przepisy dotyczące poruszania się w stanie epidemii? To pytanie od tygodnia zadają sobie kierowcy. Poznaliśmy właśnie stanowisko Ministerstwa Zdrowia w tej kwestii.

Kiedy samochód może znaleźć się w warsztacie?

Czy już czas wymienić w samochodzie opony zimowe na letnie? Dyżurny temat pojawiający się w mediach wraz z nadejściem wiosny w tym roku został kompletnie przyćmiony przez pandemią koronawirusa. Ale dla milionów kierowców pozostaje to istotną kwestią, bowiem nie każdy ma możliwość zamknięcia się w czterech ścianach, a auto dla wielu jest niezbędnym narzędziem pracy, bądź konieczne jest do załatwienia ważnych spraw.

Nieoficjalne: Rząd luzuje zakazy. Otworzy niektóre sklepy w galeriach handlowych, ale tylko z określonych branżNieoficjalne: Rząd luzuje zakazy. Otworzy niektóre sklepy w galeriach handlowych, ale tylko z określonych branżCzytaj dalej

Czy ważną sprawą związaną z bieżącymi sprawami życia codziennego jest sama wymiana opon? Po doniesieniach medialnych sprzed kilku dni wydawało się, że nie. Media informowały bowiem o przypadkach karania mandatami kierowców, którzy postanowili pojechać do warsztatu, w celu wymiany opon zimowych na letnie.

Kwestię tą postanowił wyjaśnić Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, organizacji zrzeszającej producentów i dystrybutorów opon, który – jak informuje „Auto Świat” – zwrócił się z pytaniem do Ministerstwa Zdrowia, o to czy skorzystanie z usług serwisu wymieniającego opony może zostać potraktowane jako złamanie ograniczeń wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r, dotyczącego działań związanych ze zwalczaniem epidemii.

Stanowisko resortu zdrowia

Z odpowiedzi resortu zdrowia wynika, że wymiana opon jest legalna, ale pod pewnymi warunkami.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Rzecznik polskiej policji opublikował niepokojące nagranie. Powinniśmy się bać?

Możemy wymienić opony, jeżeli używamy samochodu do zaspokajania tzw. niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (tzn. zakupy, wizyty u lekarza, dojazd do apteki, dojazd do pracy), a także jeżeli auto wykorzystywane jest do wykonywania czynności zawodowych i zadań służbowych.

W tym roku nie ma szans na zagraniczne wakacje? Prezes niemieckiej Izby Lekarskiej nie pozostawia złudzeńW tym roku nie ma szans na zagraniczne wakacje? Prezes niemieckiej Izby Lekarskiej nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

Jeżeli jednak ktoś zamierza używać samochodu wyłącznie do przejażdżek dla przyjemności czy np. uczestnictwa w zawodach sportowych, to wizyta w warsztacie oponiarskim może się zakończyć mandatem lub karą administracyjną.

„Auto Świat” zwraca uwagę, że powyższe wyjątki nie dotyczą oczywiście sytuacji, w której kierowca auta znajduje się w trakcie kwarantanny (np. po powrocie z zagranicy czy w związku z kontaktem z osobą zarażoną). Wówczas należy bezwzględnie pozostać w miejscu kwarantanny, a wizyta w serwisie nie jest usprawiedliwieniem złamania nałożonych ograniczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News