Właściciele samochodów muszą przygotować się na spore zmiany
Pxhere
Autor Wiktoria Pękalak - 7 Grudnia 2020

Fatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut może nie przejść przeglądu

Właściciele samochodów powinni mieć się na baczności. Od 4 grudnia obowiązuje tzw. pakiet deregulacyjny, którego jeden z przepisów ma rozprawić się z osobami, które, mimo że nie powinny, założyły małe tablice rejestracyjne. Takie samochody nie przejdą już przeglądu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Czym jest pakiet deregulacyjny,
 • Jaka kara grozi ci za montowanie małej tablicy rejestracyjnej,
 • Na jakie zmiany trzeba się przygotować

Samochody z małymi tablicami

Samochody z małymi tablicami to najczęściej te, które sprowadzane są z zagranicy - głownie z Japonii i Stanów Zjednoczonych, gdzie powszechnie korzysta się z małych tablic, przypomina portal moto.pl.

W związku z tym, że sprowadzane samochody mają zwykle mniejszą wnękę na tablicę rejestracyjną, trudno jest zamontować w nich tablice zgodne z krajowymi standardami, dlatego z myślą właśnie o właścicielach samochodów z zagranicy, umożliwiono w Polsce zamawianie w urzędach mniejszych tablic.

Niestety, wielu kierowców zaczęło zamawiać małe tablice wyłącznie ze względów estetycznych - mimo że ich samochody były dostosowane do standardowych rozmiarów oznaczenia.

Dotychczas prawo nie przewidywało żadnych kar dla kierowców, którzy montowali małe tablice w zwykłych samochodach. To się jednak zmieniło. Od 4 grudnia zwykłe samochody z małą tablicą nie przejdą badania technicznego. To samo będzie dotyczyć kierowców, którzy nie chcą montować tablic rejestracyjnych z przodu samochodu i kładą je na podszybiu.

Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Poznajesz ten samochód? Robiła okropne rzeczy z psem
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Wiele zmian dzięki nowelizacji

Nowelizacja dotyczy ustaw: "Prawo u ruchu drogowym" oraz innych, określanych wspólnie jako "pakiet deregulacyjny". Celem jej wprowadzenia było m.in. ułatwienie życia kierowcom i właścicielom samochodów poprzez uproszczenie wielu procedur i ograniczenie liczby dokumentów. Pierwsze przepisy weszły w życie już 4 grudnia. O czym jeszcze powinni pamiętać właściciele samochodów?

Samochód zarejestrujesz poza urzędem

Nie musisz już rejestrować samochodu w miejscu zamieszkania. Dzięki zmianom samochód będziesz mógł zarejestrować w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania. Nie trzeba będzie już też wyrejestrowywać pojazdu, który wywożony jest za granicę. Na mocy nowelizacji ten obowiązek przeszedł na nowego właściciela auta.

Dodatkowe nawet 1000 złotych. Sieci handlowe zaskakują na świętaDodatkowe nawet 1000 złotych. Sieci handlowe zaskakują na świętaCzytaj dalej

Zapomnij o prawku

Od 5 grudnia kierowcy nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy, wszystkie dane dotyczące uprawnień i pojazdu znajdą się w aplikacji mObywatel w postaci wirtualnego dokumentu.

Pieczątkami nie trzeba się już przejmować

Zgodnie z nowymi zmianami nie trzeba będzie już wymieniać dowodu rejestracyjnego, jeśli nie ma w nim już miejsca na kolejne pieczątki. Teraz diagnosta po prostu wpisze wynik do systemu, a my otrzymamy oświadczenie, które warto zachować, ponieważ będzie ono niezbędne przy ewentualnej sprzedaży auta w przyszłości.

Więcej zmian

To jednak nie wszystkie zmiany, jakie szykują się w związku z przyjęciem pakietu deregulacyjnego. Na wiele z nich będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Przede wszystkim od czerwca przyszłego roku będzie można rejestrować pojazd w imieniu kupującego przez firmę zajmującą się sprzedażą nowych samochodów.

Oprócz tego czeka nas zmiana dotycząca możliwości zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy dokładnie takie ułatwienie miałoby wejść w życie.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Od miesięcy są w trudnej sytuacji, teraz ich okradziono. Nie mieli litości
 2. Mamy potwierdzenie, wszystko stanie się już jutro. MZ rozpoczyna wielką akcję
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nagle wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla części Polaków
 7. Ewa Brodnicka zupełnie bez ubrań. Zdjęcie rozgrzało internet (FOTO)
Od wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęOd wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News