Samochód będzie posiadał wiele nowych rozwiązań, które poprawią bezpieczeństwo podczas jazdy
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Stycznia 2020

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone

5 stycznia weszły w życie nowe przepisy dla producentów aut. Dyrektywa została uchwalona przez Unię Europejską. Samochód, który trafi do sprzedaży w 2022 roku, będzie musiał być wyposażony w nowe systemy bezpieczeństwa. UE chce ograniczyć liczbę wypadków śmiertelnych, a nowe wytyczne mają w tym pomóc.

Samochód z nowym systemem bezpieczeństwa od 2022 roku

Rozporządzenie przyjęte przez Parlament Europejski oraz państwa członkowskie to element długoterminowego celu UE, tzw. “Wizji zero”, która przewiduje, że liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach zbliży się do zera. Według nowych regulacji samochód będzie musiał posiadać 30 systemów, które podniosą bezpieczeństwo podczas jazdy. O jakich technologiach mowa? W nowych autach znajdą się m.in. automatyczne hamowanie awaryjne, inteligentny asystent prędkości, wykrywanie pieszych i rowerzystów oraz instalacje dające możliwość montażu alkomatu wyłączającego zapłon silnika.

PAP informuje, że od czasu przekazania informacji o planowanych zmianach do przygotowania gotowego projektu minęło 10 miesięcy. Producenci samochodów starali się opóźniać wprowadzenie nowych regulacji ze względu koszty, jakie poniosą. W konsekwencji zmian niektóre modele samochodów będą musiały zostać zaprojektowane inaczej, zgodnie z nowymi wymogami.

Od marca nowy próg dochodowy może znacznie zmniejszyć 500 plus. Zmiany w świadczeniuOd marca nowy próg dochodowy może znacznie zmniejszyć 500 plus. Zmiany w świadczeniuCzytaj dalej

Nowe wymogi będą dotyczyć wszystkich aut

Ale nie tylko samochód osobowy będzie wyposażony w nowe systemy. Zmiany mają obejmować także pojazdy ciężarowe i autobusy. W takich pojazdach pojawią się systemy minimalizujące martwe pola.

Niektóre z wymogów mają obejmować każdy rodzaj pojazdu. “Fakt” podaje, że tak będzie w przypadku systemu ostrzegającego o senności i rozproszeniu uwagi prowadzącego - takie rozwiązanie będzie przydatne np. gdy ktoś rozmawia przez telefon w trakcie jazdy. Oprócz tego pojawi się system gwarantujący bezpieczeństwo cofania przy użyciu czujników albo kamery. Samochód będzie musiał mieć także czarną skrzynkę, która będzie rejestrować dane, gdyby doszło do wypadku. To rozwiązanie jest stosowane w samolotach.

Aktywny tempomat kluczowy

Zgodnie z nowymi wymogami samochód będzie posiadał aktywny tempomat. Dzięki rozwiązaniu auto będzie automatycznie zmniejszać prędkość, jeśli wykryje jakąś przeszkodę bądź samochód, który wolniej jedzie. Poprawione mają zostać także pasy bezpieczeństwa, a kolejną nowością ma być system trzymania auta na pasie ruchu.

Komisja Europejska liczy na to, że dzięki wprowadzeniu regulacji do 2038 roku uda się ocalić życie ponad 25 tys. ludzi oraz zapobiec obrażeniom u przynajmniej 140 tys. osób.

Nadchodzą ważne zmiany terminów 500 plus. Pieniądze będą przyznawane na innych zasadachNadchodzą ważne zmiany terminów 500 plus. Pieniądze będą przyznawane na innych zasadachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Filip Chajzer pochwalił się mamą. "Wygląda młodziej od syna"
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Nagły zwrot akcji w sprawie emerytur. Ponad milion Polaków dostanie dodatkowy 1000 złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News