pieniądze-pixabay-BeatriceBB
pixabay, BeatriceBB
Autor Komunikaty prasowe - 8 Lutego 2020

TSUE chce nałożyć na Polskę ogromną karę. Będziemy płacić kilka milionów złotych dziennie

“Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej chce nałożenia na Polskę gigantycznej kary, jeśli Warszawa "nie zamrozi" działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego” - informuje WP. Projekt postanowienia TSUE został już przygotowany i może zostać ogłoszony już w przyszłym tygodniu.

Ogromna kara grozi Polsce jeśli działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie zostanie “zamrożone”

Polsce grozi dwa miliony euro kary dziennie, jeśli “nie zamrozi” działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - tak wynika z informacji Rzeczpospolitej, jak podaje Bankier. Dokładnie chodzi o zawieszenie przepisów ustawowych art. 3 pkt 5, art. 27 i art. 73 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, w związku z art. 9a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Coraz więcej Polaków korzysta z nowej formy płatności. Wiele osób może się mocno zdziwićCoraz więcej Polaków korzysta z nowej formy płatności. Wiele osób może się mocno zdziwićCzytaj dalej

"Wykonanie postanowienia ma być powiązane z bardzo wysoką sankcją finansową. Dwadzieścia razy wyższą niż w przypadku podobnego środka tymczasowego zastosowanego przy okazji wycinki Puszczy Białowieskiej" - czytamy na stronach internetowych Rzeczpospolitej, jak podaje Bankier.

Kultowe marki z PRL, które przetrwały do dziś. Jedne budzą wspomnienia, inne są teraz jeszcze bardziej popularneKultowe marki z PRL, które przetrwały do dziś. Jedne budzą wspomnienia, inne są teraz jeszcze bardziej popularneCzytaj dalej

Projekt postanowienia zawiera następującą informację: "Jeżeli naruszenie miałoby zostać stwierdzone, Trybunał nakaże Rzeczypospolitej Polskiej zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 2 000 000 EUR dziennie od dnia doręczenia Rzeczypospolitej Polskiej niniejszego postanowienia aż do chwili, w której owo państwo członkowskie będzie przestrzegać niniejszego postanowienia, lub do ogłoszenia wyroku kończącego sprawę C-791/19".

Kwestia wysokości kary jest kontrowersyjna

Bankier podaje, że kwestia wysokości kary budzi wiele kontrowersji, jak pisze Rzeczpospolita. "Informacja o przygotowanym postanowieniu i grożącej Polsce karze została ujawniona w mediach społecznościowych, zanim oficjalnie ogłosi ją Trybunał w Luksemburgu, co wcześniej nie zdarzało się. Wywołało to oburzenie polskich negocjatorów w Brukseli i przed TSUE i może być przyczyną protestów Warszawy, że w spór z Brukselą mogą angażować się "lobbyści" - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie" - można przeczytać w dzienniku, jak cytuje Bankier.

Polski rząd ma czas na przedstawienie wyjaśnień ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do 13 lutego.

"Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest faktem"

“Dialog z Komisją Europejską nie może być prowadzony w ten sposób, że ktoś nas będzie próbował postawić pod ścianą” - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odnosząc się w sobotę w Radiu Zet do informacji Rzeczpospolitej, jak podaje Bankier.

Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

"Po pierwsze bazujmy na dokumentach i bazujmy na faktach, a po drugie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest faktem, działa na podstawie ustawy, która została przyjęta przez parlament, podpisana przez pana prezydenta" - podkreślił Spychalski. Zaznaczy także, że Izba Dyscyplinarna funkcjonuje i jest elementem polskiego porządku prawnego. "Przypominam, kwestie sądownictwa nie podlegają traktatom europejskim" - dodał.

"Prowadzimy dialog z Komisją Europejską, jest zrozumienie dla naszych reform, nasze tłumaczenia spotykają się często ze zrozumieniem. Możemy prowadzić dialog, natomiast dialog nie może być prowadzony w ten sposób, że ktoś nas będzie próbował postawić pod ścianą" - dodał.

Ustawa kagańcowa

Radio Zet zapytało również Spychalskiego o nowelizację "Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym", tzw. ustawę kagańcową, którą podpisał we wtorek prezydent Andrzej Duda. Rzecznik odpowiedział, że były prowadzone rozmowy z różnymi środowiskami w sprawie tej ustawy, włączając w to stronę opozycyjną, które przedstawiły swoje stanowiska.

"Prezydent po przeanalizowaniu tego wszystkiego doszedł do wniosku, że te przepisy, które parlament mu przedstawił, powinny być częścią polskiego porządku prawnego, są w interesie nas, wszystkich Polaków" - powiedział Spychalski. Dodał, że prezydent podpisał tę ustawę kierując się dobrem obywateli.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabia
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. Link 513. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News