Rządowa pomoc dla najbardziej pokrzywdzonych koronawirusem branż musi jeszcze poczekać
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 18 Listopada 2020

W jednej branży już bankrutują i czekają na rządową pomoc. Jest zapowiedź, ale termin dopiero na przyszły rok

Rządowa pomoc dla branży fitness będzie musiała jeszcze poczekać. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii zapowiedział, że pomoc od rządu dla tej branży będzie możliwa dopiero po Nowym Roku.

Rządowa pomoc dopiero po Nowym Roku

Wprowadzane przez rząd obostrzenia przyczyniają się do coraz gorszej sytuacji w wielu branżach. Kolejne firmy z branży gastronomicznej, eventowej, czy fitness bankrutują. Te, które jeszcze się utrzymują, będą musiały się mocno nagimnastykować, ponieważ mają pozostać zamknięte przynajmniej do 29 listopada.

Siłownie, baseny i wiele innych świecą pustkami, a ich właściciele i pracownicy pozostali bez pieniędzy. Dlatego od tygodni branża apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego, by uruchomiono pomoc, która jest w tej chwili niezbędna, byśmy mogli jeszcze w przyszłości ćwiczyć w tego typu miejscach.

Rządowa pomoc? Rząd zasłania się Brukselą

Głos w sprawie zabrał wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Wiceminister zaznaczył, że wprowadzenie pomocy wymaga uzgodnień z Brukselą.

- Działania, które przechodzą przez PFR [Polski Fundusz Rozwoju - przyp. red.] wymagają rozmów z Komisją Europejską, bo część z nich jest planowana w taki sposób, by wpisać się w schemat pomocy publicznej, który Komisja niedawno dopuściła - powiedział Niedużak cytowany przez Radio Zet.

- Te środki zakładam, że powinniśmy być w stanie uruchomić w styczniu, bo rozmowy i uzgodnienia teraz trwają - poinformował Niedużak.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii dodał, że wspomniane rozmowy powinny się zakończyć w grudniu. Wtedy PFR będzie mogło zacząć w styczniu świadczyć pomoc branżom dotkniętym koronawirusem, m.in. branży fitness, jednak ostateczny kształt pomocy ma zależeć od Komisji Europejskiej.

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Tarcza branżowa

Niedużak poinformował także o procedowanej w Sejmie tarczy branżowej, która ma działać na zasadzie podobnej do tarczy z pierwszej fali epidemii. Tym razem jednak beneficjentami mają być w tym wypadku przedstawiciele najbardziej poszkodowanych branż.

Według szacunków Niedużaka z pomocy ma skorzystać ok. 200 tys. firm, które zatrudniają ponad 370 tys. pracowników. Na co będą mogli liczyć osoby pracujące m.in. w branży fitness?

Przede wszystkim, podobnie jak miało to miejsce w tarczy wiosennej, chodzi o zwolnienie z płacenia składek ZUS, wypłacanie świadczeń postojowych za listopad, przyznanie bezzwrotnej pomocy w wys. 5 tys. zł. Nie każdy jednak pomoc otrzyma, ponieważ warunkiem jej otrzymania jest spadek przychodów minimum o 40 proc. względem analogicznego okresu z zeszłego roku.

- Mam nadzieję, że projekt będzie przyjęty na najbliższym posiedzeniu Sejmu [w środę - przyp. red.] i trafi do Senatu, gdzie będzie dalej procedowany - wyznał wiceminister.

Czy jednak wszystkie podmioty z branży doczekają się pomocy? Nie wiadomo, czy wszystkie dotrwają. W ubiegłym tygodniu zbankrutowała sieć Fitness World, która posiadała lokale w całym kraju. Wykończona przez lockdown z wiosny i ten z jesieni nie była w stanie utrzymać się finansowo, więc złożyła wniosek o upadłość.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News