stara pralka
Autor Kasper Starużyk - 9 Lipca 2019

Rząd dostosowuje przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Zmienione przepisy mają pozwolić na prawidłowe wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady.

Chodzi o dyrektywę w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (2015/849). Prawidłowość implementacji unijnych przepisów do polskiego porządku prawnego jest obecnie przedmiotem postępowania prowadzonego przez Komisję Europejską. Projekt MF to wynik weryfikacji dotychczas obowiązujących krajowych przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

„Brak transpozycji przepisów dyrektywy w pełnym zakresie do naszego systemu prawnego może skutkować karami finansowymi” – podkreśla ministerstwo. Dlatego resort prosi o pilne przyjęcie nowelizacji, z pominięciem uzgodnień międzyresortowych.

A jednak. Program A jednak. Program "Krowa+" rusza i to ze stawkami większymi niż te obiecaneCzytaj dalej

Projektowana ustawa ma na celu doprecyzowanie przepisów dotyczących wykonywania przez instytucje niektórych obowiązków.

Projekt zakłada m.in. zwolnienie określonych podmiotów z tajemnicy dotyczącej przekazania informacji jednostce analityki finansowej lub innym właściwym organom poprzez rozszerzenie ich katalogu o podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jedną z planowanych zmian jest także rozszerzenie katalogu podmiotów odpowiedzialnych za wykonanie obowiązków określonych w ustawie, na które może być nakładana kara pieniężna.

aba/

Źródło: PAP

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Pod Radomiem zabrakło już wody
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News