Rząd planuje niekorzystne dla pracowników zmiany
Flickr/Paweł Kula
Autor Radosław Święcki - 13 Listopada 2020

Szykują się duże zmiany w tarczy. Potężny cios dla pracowników w całej w Polsce

Planowane przez rząd zmiany dotyczące zasad korzystania z subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju z jednej strony będą korzystne dla przedsiębiorców, z drugiej uderzą w pracowników. Złagodzony ma bowiem zostać warunek utrzymania zatrudnienia przez rok, co da firmom możliwość zwalniania załogi przy zachowaniu możliwości umarzania subwencji.

Rząd zmienia zasady na niekorzyść pracowników

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niedawno, że firmy najbardziej dotknięte pandemicznymi obostrzeniami będą miały możliwość umorzenia subwencji otrzymanych dotychczas z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy antykryzysowej. „Rzeczpospolita” sprawdziła, co zapowiedź premiera oznacza w praktyce.

Wiceszef Funduszu Bartosz Marczuk wyjaśnia w rozmowie z gazetą, że firmy z wybranych branż będą mogły umorzyć więcej niż 75 proc. subwencji. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze jaki konkretnie poziom będzie mógł ulec umorzeniu, gdyż jest on jeszcze ustalany, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd. – Warunkiem będzie to, by te firmy przeżyły, to znaczy nie ogłosiły likwidacji czy nie zawiesiły działalności – wyjaśnia Marczuk.

Kaufland dokonuje rewolucji w swoich sklepach. Niektóre placówki już są nie do poznaniaKaufland dokonuje rewolucji w swoich sklepach. Niektóre placówki już są nie do poznaniaCzytaj dalej

Dotychczas firmy mogły umorzyć wspomniane 75 proc. subwencji, pod warunkiem, że przetrwają i co w tym wypadku istotne – nie zaczną zwalniać pracowników. W przypadku zmniejszenia zatrudnienia, jak przypomina gazeta, wartość bezzwrotnej pomocy proporcjonalnie spada. Wystarczy zatem, że mikrofirma pozbawi pracy połowę załogi, to wtedy będzie mogła umorzyć tylko 50 proc. subwencji, zaś 50 proc. będzie musiała zwrócić. Zwalniając więcej osób niż połowę ludzi, musi liczyć się ze zwrotem nawet 75 proc. środków.

Firmy będą mogły zwalniać

Zwracamy uwagę na warunek dotyczący zmniejszenia zatrudnienia, gdyż planowane przez rząd zmiany zakładają, że dla części branż przestanie on obowiązywać, co dla przedsiębiorców byłoby zmianą zgoła korzystną, ale już dla pracowników byłby to cios.

Dokładnie 5 grudnia wejdzie w życie długo wyczekiwany projekt. Kierowcy mają powody do radościDokładnie 5 grudnia wejdzie w życie długo wyczekiwany projekt. Kierowcy mają powody do radościCzytaj dalej

– Według nowych propozycji, które muszą być dokładnie określone odpowiednią decyzją Rady Ministrów i zatwierdzone przez Komisję Europejską, dla wybranych branż przestać może obowiązywać warunek dotyczący poziomu zatrudnienia dla mikroprzedsiębiorstw oraz warunek poziomu zatrudnienia i poziomu strat dla średnich przedsiębiorstw – mówi „Rz” wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. Aż trzy produkty za 1 zł. Biedronka przeszła samą siebie
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Jakie konkretnie branże, będą miały możliwość zwalniania pracowników i umarzania subwencji z Funduszu w całości bądź w dużej części? Jak wyjaśnia gazeta, chodzi o firmy np. z branży gastronomicznej, eventowej czy fitness, których działalność została zamknięta lub dość mocno ograniczona w związku z niedawnymi rządowymi obostrzeniami.

Przychylnie o nowych zasadach rozliczania subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju mówi w rozmowie z dziennikiem Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, podkreślając, że są one „w miarę zgodne z postulatami przedsiębiorców”.

– Firmom, które zostały pozbawione możliwości wykonywania podstawowej działalności, trudno dziś utrzymywać zatrudnienie na stałym poziomie – komentuje Baczewski.

Płaca minimalna inna w każdym powiecie? Jest nowa projekt polskich wynagrodzeńPłaca minimalna inna w każdym powiecie? Jest nowa projekt polskich wynagrodzeńCzytaj dalej

„Czy miejsca pracy są do obrony?”

Odnosząc się do kwestii, iż zmiany pozwolą firmom na bezkarne zwalnianie pracowników, podczas gdy jednym z założeń pomocy ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju była ochrona miejsc pracy, Baczewski podkreśla, że w obecnej sytuacji „niestety trzeba sobie postawić pytanie, czy te miejsca pracy są do obrony?”.

- Zmuszanie firm do ponoszenia pełnych kosztów zatrudnienia przy prawie zerowych zarobkach przez dłuższy czas to postawienie ich przed dylematem – nie zwalniać i zbankrutować, czy zwalniać, ale utrzymać firmę przy życiu – podkreśla dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Jeśli chcesz wysłać prezent na święta, lepiej się spiesz. Poczta Polska podała dwie ważne datyJeśli chcesz wysłać prezent na święta, lepiej się spiesz. Poczta Polska podała dwie ważne datyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełniony
  2. Kiedy uczniowie wrócą do szkoły? Jest zapowiedź Ministra Edukacji, padł konkretny termin i warunki
  3. Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogami
  4. Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczy
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Absolutny zakaz. Od dziś oficjalnie wchodzi w życie, wyjątek tylko w nocy od 1 do 5 rano
  7. Magda Gessler do buraków dodała śledzie i powstała cudowna sałatka lwowska. Domownicy oniemieją po pierwszym kęsie
Jest decyzja premiera ws. lockdownu. Ujawnił też plan dotyczący nowych obostrzeńJest decyzja premiera ws. lockdownu. Ujawnił też plan dotyczący nowych obostrzeńCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News