Rząd planuje niekorzystne dla pracowników zmiany
Flickr/Paweł Kula
Autor Radosław Święcki - 13 Listopada 2020

Szykują się duże zmiany w tarczy. Potężny cios dla pracowników w całej w Polsce

Planowane przez rząd zmiany dotyczące zasad korzystania z subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju z jednej strony będą korzystne dla przedsiębiorców, z drugiej uderzą w pracowników. Złagodzony ma bowiem zostać warunek utrzymania zatrudnienia przez rok, co da firmom możliwość zwalniania załogi przy zachowaniu możliwości umarzania subwencji.

Rząd zmienia zasady na niekorzyść pracowników

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niedawno, że firmy najbardziej dotknięte pandemicznymi obostrzeniami będą miały możliwość umorzenia subwencji otrzymanych dotychczas z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy antykryzysowej. „Rzeczpospolita” sprawdziła, co zapowiedź premiera oznacza w praktyce.

Wiceszef Funduszu Bartosz Marczuk wyjaśnia w rozmowie z gazetą, że firmy z wybranych branż będą mogły umorzyć więcej niż 75 proc. subwencji. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze jaki konkretnie poziom będzie mógł ulec umorzeniu, gdyż jest on jeszcze ustalany, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rząd. – Warunkiem będzie to, by te firmy przeżyły, to znaczy nie ogłosiły likwidacji czy nie zawiesiły działalności – wyjaśnia Marczuk.

Dotychczas firmy mogły umorzyć wspomniane 75 proc. subwencji, pod warunkiem, że przetrwają i co w tym wypadku istotne – nie zaczną zwalniać pracowników. W przypadku zmniejszenia zatrudnienia, jak przypomina gazeta, wartość bezzwrotnej pomocy proporcjonalnie spada. Wystarczy zatem, że mikrofirma pozbawi pracy połowę załogi, to wtedy będzie mogła umorzyć tylko 50 proc. subwencji, zaś 50 proc. będzie musiała zwrócić. Zwalniając więcej osób niż połowę ludzi, musi liczyć się ze zwrotem nawet 75 proc. środków.

Firmy będą mogły zwalniać

Zwracamy uwagę na warunek dotyczący zmniejszenia zatrudnienia, gdyż planowane przez rząd zmiany zakładają, że dla części branż przestanie on obowiązywać, co dla przedsiębiorców byłoby zmianą zgoła korzystną, ale już dla pracowników byłby to cios.

– Według nowych propozycji, które muszą być dokładnie określone odpowiednią decyzją Rady Ministrów i zatwierdzone przez Komisję Europejską, dla wybranych branż przestać może obowiązywać warunek dotyczący poziomu zatrudnienia dla mikroprzedsiębiorstw oraz warunek poziomu zatrudnienia i poziomu strat dla średnich przedsiębiorstw – mówi „Rz” wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. Aż trzy produkty za 1 zł. Biedronka przeszła samą siebie
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Jakie konkretnie branże, będą miały możliwość zwalniania pracowników i umarzania subwencji z Funduszu w całości bądź w dużej części? Jak wyjaśnia gazeta, chodzi o firmy np. z branży gastronomicznej, eventowej czy fitness, których działalność została zamknięta lub dość mocno ograniczona w związku z niedawnymi rządowymi obostrzeniami.

Przychylnie o nowych zasadach rozliczania subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju mówi w rozmowie z dziennikiem Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, podkreślając, że są one „w miarę zgodne z postulatami przedsiębiorców”.

– Firmom, które zostały pozbawione możliwości wykonywania podstawowej działalności, trudno dziś utrzymywać zatrudnienie na stałym poziomie – komentuje Baczewski.

„Czy miejsca pracy są do obrony?”

Odnosząc się do kwestii, iż zmiany pozwolą firmom na bezkarne zwalnianie pracowników, podczas gdy jednym z założeń pomocy ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju była ochrona miejsc pracy, Baczewski podkreśla, że w obecnej sytuacji „niestety trzeba sobie postawić pytanie, czy te miejsca pracy są do obrony?”.

- Zmuszanie firm do ponoszenia pełnych kosztów zatrudnienia przy prawie zerowych zarobkach przez dłuższy czas to postawienie ich przed dylematem – nie zwalniać i zbankrutować, czy zwalniać, ale utrzymać firmę przy życiu – podkreśla dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News