Rydzyk z dotacją od czterech ministerstw
ALEX MARCINKOWSKI/East News
Autor Maria Glinka - 8 Lutego 2021

700 tys. zł od państwa wpłynęło na konto fundacji Rydzyka. Ministerstwa tłumaczą powód wpłaty

Tadeusz Rydzyk to jedna z najlepiej dofinansowanych osób w Polsce. Na przestrzeni ostatnich trzech lat konto Fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest duchowny, wzbogaciło się o 700 tys. zł. Tym razem ofiarodawcą okazały się aż cztery ministerstwa. Powody przekazania datków są zaskakujące.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto interweniował w sprawie datków od resortów
  • Które ministerstwa wsparły aktywności Fundacji Lux Veritatis
  • Na jaki cel Rydzyk otrzymał pieniądze

Rydzyk z kolejnym dofinansowaniem. Poseł KO ujawnia kulisy transakcji

Tadeusz Rydzyk nigdy nie musiał martwić się o finansowy kontekst swoich aktywności. Od kilku lat redemptorysta otrzymuje bowiem regularne dotacje od państwa. Głównym beneficjentem datków jest założona przez niego w 1998 r. Fundacja Lux Veritatis, która pełni funkcje nadawcy Telewizji Trwam.

Za sprawą interpelacji Adama Szłapki na jaw wyszły nowe transakcje na linii państwo – Rydzyk. Poseł Koalicji Obywatelskiej zgłosił oficjalne zapytanie, aby dowiedzieć się, czy Fundacja Lux Veritatis otrzymywała wsparcie między 1 stycznia 2018 r. a 31 grudnia 2020 r.

„Troska o finanse publiczne oraz przejrzystość w ich wydatkowaniu stanowią jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa. Uważne gospodarowanie pieniędzmi podatników jest szczególnie istotne w okresie poważnych niedoborów oraz potencjalnego kryzysu gospodarczego, który w związku z trwającą epidemią koronawirusa jest prognozowany przez wielu ekspertów”, czytamy w zapytaniu przekazanym przez polityka.

700 tys. dla Rydzyka od czterech ministerstw. Cel? Akcje promocyjne i informacyjne

Na pytanie Szłapki odpowiedziały cztery resorty. Portal gazeta.pl donosi, że na przestrzeni ostatnich lat fundacja, którą zarządza Rydzyk, otrzymała łącznie 700 tys. zł.

Dofinansowanie rzędu 114 390 zł popłynęło do Rydzyka z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Sekretarz stanu Waldemar Buda wyjaśnił, że resort zawarł z fundacją dwie umowy między 15 listopada 2019 r. a 31 grudnia 2020 r., czyli od chwili powołania MFiPR. Przedmiotem kontraktów były „szeroko rozumiane działania promocyjne”. W ten sposób ministerstwo miało realizować akcję informacyjną w mediach ogólnopolskich i lokalnych w 2020 r.

Przedmiotem kontraktów był zakup czasu antenowego w TV Trwam na materiały o funduszach europejskich. Co więcej, dotacja dla Rydzyka pokryła także koszty produkcji i emisji spotu o rządowym programie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Ministerstwo przekazało, że pierwsza umowa była finansowana ze środków unijnych. Drugi kontrakt, opiewający na 34 440 zł, został zrealizowany ze środków zgromadzonych w budżecie państwowym.

Rydzyk mógł liczyć także na wsparcie od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort przekazał na ręce Fundacji Lux Veritatis 172 040 zł.

TVN24 donosi, że strony zawarły łącznie trzy umowy. Z odpowiedzi sekretarza stanu w resorcie wynika, że celem jednego z kontraktów było sfinansowanie spotu informacyjnego na antenie TV Trwam. Kolejne dwie zawarto, aby przeprowadzić „w TV Trwam kampanii informacyjno - edukacyjną polegającą na emisji spotu dotyczącego oznaczenia PRODUKT POLSKI”.

Rydzyk otrzymał także dofinansowanie rzędu 105 165 zł od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pieniądze miały pokryć przygotowanie materiału „Wspieraj seniora”. Największą hojnością wykazało się jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które wsparło aktywności Rydzyka kwotą 302 500 zł. Cel? 30-minutowy reportaż o Rotmistrzu Pileckim i opracowanie periodyku „Pamięć i Tożsamość - kwartalnik historyczny”.

Obecny rok jest równie korzystny dla redemptorysty. Fundacja Lux Veritatis otrzyma bowiem 60 mln zł na organizację katolickiej wystawy - takie są postanowienia rządowego rozporządzenia w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego. Rydzyk ma także osobiste powody do radości – powstanie Radia Maryja zostało uznane za „wydarzenie stulecia” w Toruniu. Z tej okazji Rydzyk odebrał tablicę pamiątkową.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News