Rozliczenie PIT może przynieść duży zysk finansowy
fot. biznesinfo/Maksymilian Tomanek
Autor Maria Glinka - 29 Lutego 2020

Na rozliczeniu PIT można sporo zyskać. Niektórzy mogą zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Rozliczenie PIT może przynieść jeszcze więcej korzyści niż dotychczas. Na niektórych ulgach można zyskać kilkadziesiąt, kilkaset lub nawet dziesiątki tysięcy złotych. W tym roku fiskus przygotował dla podatników wiele niespodzianek.

Rozliczenie PIT – jakie nowości?

Rozliczenie PIT jest wyliczane według nowej stawki podatkowej od 2019 r., kiedy obniżono ją z 18 proc. na 17 proc. Co więcej, wzrosły koszty uzyskania przychodu, które nie były modyfikowane od 2007 r. – przypomina wyborcza.biz.

Koszty rozumiane jako wydatki poświęcone na to, aby zarobić, obejmują m.in. dojazd do pracy środkami komunikacji publicznej. Dzięki temu Polacy, którzy znajdują się w pierwszej grupie podatkowej, zyskają 71 zł miesięcznie. Osoby, pracujące za pensję minimalną odnotują nadwyżkę w wysokości 40 zł w skali miesiąca.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Nowe bonifkaty, w tym ulga dla młodych

W tym roku obywatele rozliczający PIT mogą skorzystać z całego szeregu ulg podatkowych.

1 sierpnia 2019 r. weszło w życie rewolucyjne zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń pracowników, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie i pracę nakładczą, których według oficjalnych wyliczeń jest ok. 2 milionów. Zysk, jaki odnotują jest szacowany na ok. 133 zł miesięcznie przy pensji minimalnej.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Należy jednak pamiętać, że ulga nie przysługuje, gdy obywatel jest związany umową o dzieło bądź prowadzi własną działalność gospodarczą.

Ulga na ulepszanie domu

Nowością jest także ulga termomodernizacyjna, która daje możliwość odliczenia od dochodu wydatków na poprawę warunków cieplnych jednorodzinnego budynku mieszkalnego przez jego właścicieli. W przypadku współwłasności każdy może odliczyć maksymalnie 53 tys. zł, co w przypadku małżeństwa daje kwotę 106 tys. zł.

Z bonifikaty mogą skorzystać obywatele, którzy rozliczają się stawką 18 proc., 19 proc., 32 proc., a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takim osobom przysługuje odliczenie podatkowe, jeżeli przeznaczyli środki na modernizację domu związaną ze zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej. Pod tym pojęciem należy rozumieć m.in. wydatki na materiały budowalne wykorzystane do ocieplenia domu, zakup kotła gazowego czy kolektorów słonecznych.

Zauważyłeś monetę pod klamką swojego auta? Uważaj, jesteś w niebezpieczeństwieZauważyłeś monetę pod klamką swojego auta? Uważaj, jesteś w niebezpieczeństwieCzytaj dalej

Warto zwrócić uwagę, że ta ulga nie obejmuje wszystkich kosztów. Od podatku nie można odliczyć wydatków, które zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także tych, które wliczają się do kosztów uzyskania przychodu – przypomina bankier.pl.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi resortu finansów bonifikata nie przysługuje także właścicielom budynków wielorodzinnych.

Ulga na darowiznę

Odliczeniu podatkowemu podlegają również darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego i na rzecz realizacji celów kultu religijnego. W ramach darowizny z ulgi będą mogli skorzystać honorowi dawcy krwi, którzy za każdy litr otrzymają 130 zł.

Co ciekawe, nawet 100 proc. dochodu można odpisać w zamian za darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościołów – informuje wyborcza.biz.

Ulga na dzieci w dalszym ciągu niezwykle korzystna

Bonifikata na dzieci nie jest nowym rozwiązaniem podatkowym, ale ze względu na swój szeroki i uniwersalny charakter cieszy się dużą popularnością.

Ulga przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Ponadto z bonifikaty mają prawo skorzystać rodzice dziecka niepełnosprawnego, które otrzymuje dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Ulga przynosi pożytek także rodzicom dziecka, które ma mniej niż 25 lat i w dalszym ciągu się kształci, a jego dochody i przychody (z wyłączeniem renty rodzinnej) uzyskane w ramach ulgi dla młodych nie przekraczają kwoty 3089 zł.

W tegorocznym rozliczeniu PIT obowiązują różne stawki odpisu w zależności od liczby posiadanych dzieci. Na pierwsze i drugie dziecko przysługuje 1112,04 zł. Natomiast przy trzecim kwota wzrasta do 2000,04 zł. Przy czwartym i kolejnym potomku można odliczyć 2700 zł.

Wciąż możesz je mieć między gratami. Jednego jesteś w stanie sprzedać nawet za ponad 1 tys. złWciąż możesz je mieć między gratami. Jednego jesteś w stanie sprzedać nawet za ponad 1 tys. złCzytaj dalej

Przepisy nie obowiązują jednak wszystkich. Rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przewyższa 112 tys. nie mają prawa do ulgi. Bonifikata obejmuje osoby wychowujące potomka w związku pozamałżeńskim pod warunkiem, że roczny ich dochód nie przekroczył 56 tys. zł. W przypadku osób samotnie opiekujących się dzieckiem limit jest wyższy i wynosi 112tys. zł.

Innowacyjnym rozwiązaniem w uldze na dzieci jest automatyczne wpisanie do systemu e-PIT potomków, którzy urodzili się w 2019 r. Od tej pory podatnik uniknie samodzielnego wpisywania go do rejestru – chwali się Ministerstwo Finansów.

Jak skorzystać z ulgi?

PIT wypełnia każdy podatnik, chyba że pracuje na etacie – w takiej sytuacji całą procedurę wykonuje system Twój e-PIT, gdzie czeka wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37.

Warto pamiętać, że warunkiem skorzystania z ulg podatkowych jest własnoręczne wypełnienie deklaracji.

W przypadku złożenia dokumentu drogą elektroniczną skraca się czas oczekiwania na nadpłatę podatku. Na zwrot trzeba będzie czekać maksymalnie 45 dni, a nie trzy miesiące. Nowością w systemie elektronicznym e-PIT jest możliwość monitorowania, na jakim etapie prac znajduje się rozpatrywanie wniosku o zwrot nadpłaty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News