Rozliczenie PIT z nowymi terminami
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 28 Kwietnia 2020

Jeśli nie rozliczyłeś jeszcze PIT koniecznie musisz wiedzieć o jednej rzeczy. Właśnie wprowadzono kolejną zmianę

Rozliczenie PIT można w tym roku składać do 1 czerwca. Nowością jest wstępne wypełnienie niektórych deklaracji przez samą skarbówkę w przypadku osób, które rozliczają się internetowo. Co z osobami, które rozliczają się na papierze? Podpowiadamy.

Rozliczenie PIT – pierwsze kroki

Rozliczenie PIT zostało w tym roku automatycznie wypełnione przez skarbówkę w przypadku dwóch deklaracji: PIT-37 i PIT-38. Warto jednak upewnić się, czy wszystkie zawarte w niej dane i wartości liczbowe się zgadzają. W tym celu należy odwiedzić stronę podatki.gov.pl. i zalogować się do usługi Twój e-PIT na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest użycie Profilu Zaufanego, który można utworzyć przy pomocy m.in. specjalnej strony internetowej lub za pośrednictwem bankowości internetowej. Jeżeli nie go nie posiadasz należy podać numer PESEL, kwotę przychodu z PIT-11 z 2019 r. i nadpłatę lub kwotę podatku do zapłaty za 2018 r.

Po zweryfikowaniu wszystkich informacji trzeba jedynie zaakceptować deklarację i wysłać ją drogą internetową - podaje fakt24.pl.

Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitSzykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitCzytaj dalej

Czym poskutkuje niezalogowanie się do systemu do 30 kwietnia?

Jeśli do 30 kwietnia nie sprawdzisz wypełnionej wstępnie deklaracji to skarbówka uzna, że się z nią zapoznałeś i ją akceptujesz. Jednak ZUS nie przyznaje automatycznie ulg i nie wybiera organizacji pożytku publicznego, na którą przekażesz swój 1 proc.

Warto pamiętać, że czas na dokonanie tych dwóch czynności upływa 31 maja 2020 r. i będzie miał charakter korekty.

Samodzielne rozliczenie PIT

Na wstępne rozliczenie przez skarbówkę nie mogą liczyć osoby, które pracują na własny rachunek. Jednak w dalszym ciągu przysługuje im możliwość wypełnienia deklaracji przez Internet. W tym celu należy skorzystać z usługi e-Deklaracje, przez którą można wysłać wypełniony formularz internetowo.

Jednak sposób przekazania deklaracji pozostaje dowolny – można również pobrać pusty formularz ze strony internetowej, pobrać go i wypełnić, po czym udać się na pocztę lub wrzucić do specjalnego pojemnika, znajdującego się przed urzędem skarbowym.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Minister podała datę odmrożenia gospodarki. Wiele osób, może być zaskoczonych

Kiedy można spodziewać się zwrotu podatku?

W tym kontekście pandemia nie naruszyła terminów na niekorzyść podatników. Jeżeli rozliczysz się elektronicznie to na przekazanie zwrotu skarbówka ma 45 dni od dnia złożenia deklaracji.

W przypadku rozliczania na papierze, czas ten wynosi 3 miesiące.

Ogromna awaria UPC. Sparaliżowane miasta w całej Polsce i EuropieOgromna awaria UPC. Sparaliżowane miasta w całej Polsce i EuropieCzytaj dalej

Czy osoby, które rozliczą się po 30 kwietnia, będą musiały zapłacić odsetki?

Nie, ale pod warunkiem, że opłacą podatek do 1 czerwca. Dokonanie płatności po tym terminie jest równoznaczne z naliczeniem odsetek.

Warto pamiętać, że jeżeli masz podatek do zapłaty, to wpłata odbywa się na twój mikrorachunek. Aby go wygenerować, należy wejść na stronę podatki.gov.pl. Osoby, które nie korzystają z Internetu będą musiały w tej sprawie zatelefonować do skarbówki.

Ze wszystkimi problemami dotyczącymi rozliczeń PIT można się zgłosić do ekspertów z Krajowej Informacji Podatkowej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7-18. Należy wybrać jeden z dwóch numerów: 801 055 055 lub (22) 330 0330.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy spadnie deszcz? Prognoza IMGW rozwiewa wszystkie wątpliwości
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Osoby na kwarantannie będą mogły wyjść z domu pod jednym warunkiem. MZ zapowiada ważną zmianę
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News