Rozliczenie wspólne z małżonkiem jest popularne i wygodne. Jednak należy uważać, bo możemy stracić do niego prawo
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Listopada 2019

Nie rozliczysz podatku wspólnie z małżonkiem. Wystarczy jedna rzecz zrobiona w listopadzie

Rozliczenie z małżonkiem nie będzie możliwe, jeśli ktoś rozpocznie w listopadzie działalność gospodarczą i zadeklaruje podatek liniowy lub ryczałt - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Rozliczenie z małżonkiem przepadnie, gdy otworzysz biznes za późno

Rozliczenie z małżonkiem nie będzie możliwe, jeżeli ktoś zakłada w listopadzie biznes i zadeklaruje podatek liniowy lub ryczałt. “Dziennik Gazeta Prawna” informuje jednak, że można się z tego wycofać i zatrzymać preferencję. Natomiast decyzja o wyborze podatku liniowego powinna być dobrze przemyślana, tym bardziej jeśli ktoś rozpoczyna działalność gospodarczą w listopadzie.

Gazeta pisze, że zgodnie z przepisami na wybór podatku liniowego jest czas do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym został uzyskany pierwszy przychód lub do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód zostanie osiągnięty w grudniu. Ten sam mechanizm obejmuje ryczałt.

“Jest więc dość czasu, bo co najmniej 20 dni. W tym okresie podatnik może zarówno złożyć oświadczenie o wyborze szczególnej formy opodatkowania, jak i je wycofać. Może to być szczególnie istotne u osób, które podjęły decyzję pochopnie, a zależy im na wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub dzieckiem bądź skorzystaniu z ulg podatkowych, np. prorodzinnej” - powiedział dla “DGP” doradca podatkowy Marek Kwietko-Bębnowski.

Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaJak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaCzytaj dalej

Prawo do z rezygnacji tylko przez określony czas

Z decyzji o wyborze podatku liniowego można zrezygnować i tym samym zachować prawo do rozliczenia z małżonkiem. Jednak należy to zrobić w określonym czasie. “DGP” przytacza przepisy dotyczące tej kwestii, z których wynika, że decyzję o rezygnacji z danej formy podatku można podjąć w tym samym czasie, co jej wybór, czyli do 20 dnia miesiąca po miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu lub do końca roku, gdy pierwszy przychód uzyska się w grudniu.

“Dziennik Gazeta Prawna” podkreśla, że prawo do zmiany decyzji dotyczącej formy podatku przysługuje tylko do końca roku podatkowego, którego ten wybór dotyczy. Po jego zakończeniu nie będzie to możliwe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja sądu ws. Jurka Owsiaka. Kwota i okoliczności powalają
  2. Nie żyje słynny aktor. Zmarł przed kamerami, miał 35 lat
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News