węgiel
pixabay, lukaszdylka
Autor Komunikaty prasowe - 31 Stycznia 2020

Rosyjski węgiel ością w gardle polskich górników. Zablokowali tory

Węgiel z Rosji stał się powodem protestów górników z Sierpnia 80, którzy w piątkowy ranek rozpoczęli blokadę torów kolejowych, które prowadzą do Elektrowni Łaziska, jak poinformował rzecznik związku zawodowego Patryk Kosela. Górnicy nie chcą by był stamtąd importowany.

Węgiel z Rosji solą w oku górników

Zdaniem górników import węgla z Rosji jest przyczyną m.in. zapełnieniem przykopalnianych zwałowisk rodzimego węgla, jak również brakiem środków z jego sprzedaży. Z tego względu nie ma pieniędzy na podwyżki dla górników.

Grupa górników blokuje tory

Grupa rolników zablokowała tory, którymi według związkowców do elektrowni przybywa węgiel z Rosji. Rzeczniczka mikołowskiej policji sierż. szt. Ewa Sikora potwierdziła PAP informację o blokadzie. "Na miejscu są policjanci, którzy zabezpieczają to zgromadzenie i będą reagować w przypadku niebezpiecznych sytuacji" – powiedziała, jak podaje Bankier.pl.

Od lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latOd lutego setki tysięcy Polaków będzie płacić co miesiąc 1400 złotych. To najwyższa podwyżka od 10 latCzytaj dalej

Trzeba będzie wstrzymać wydobycie węgla

Niebawem będzie tak dużo węgla na przykopalnianych zwałach, że jego wydobycie będzie musiało zostać wstrzymane, a górnicy odesłani na postojowe, jak twierdzi Sierpień 80. Apeluje on do rządu o ujawnienie wykazu spółek zależnych od Skarbu Państwa, które importują węgiel, a także domaga się wszczęcia skutecznych działań, które powstrzymają nadmierny import węgla.

"Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać" - zapowiedział jeden z protestujących Rafał Jedwabny przed Elektrownią Łaziska, jak podaje Bankier.pl..

Powiedział również, że kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych ma pełne zwały, a elektrownia, która znajduje się za płotem sprowadza węgiel wagonami. Tymczasem taśma między kopalnią a elektrownią mogłaby go dostarczyć bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

"Miliony ton zagranicznego węgla, więcej niż za rządów nieprzychylnego górnictwu Tuska, zalewają Polskę. Wtedy, choć import był mniejszy niż dziś, +Solidarność+ była na torach, a politycy PiS grzmieli o tym, że to skandal i oni z tym skończą. Co stało się z tymi obietnicami, gdzie są ci politycy, gdzie Solidarność?" – mówił Kosela.

"Zwały na kopalniach są pełne, a rząd zamiast wziąć się poważnie do roboty, składa kolejne obietnice i deklaracje, które są pustosłowiem" - dodaje Patryk Kosela.

"Elektrownia Łaziska należy do grupy Tauron. Tauron ma swoje też kopalnie, ale mimo to importuje obcy węgiel. To jakaś kpina" – dodał.

Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów
Najdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąNajdroższe wesela polskich gwiazd. Setki tysięcy wydawali na nie lekką rękąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News