BiznesINFO.pl
putin-gfb79adb6d 1920

EAST NEWS

Rosyjski multimiliarder wściekły na Putina. W ostrych słowach skrytykował jego pomysły

11 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Władimir Potanin, rosyjski multimiliarder i potentat branży metalurgicznej skrytykował pomysł nacjonalizacji majątków firm, które zdecydowały się opuścić Rosję, wysunięty przez Władimira Putina. Takie działanie cofnęłoby Rosję o ponad sto lat - przytacza słowa przedsiębiorcy agencja Reuters.

Potanin wściekły na Putina

Jeżeli dojdzie do rządowej konfiskaty majątków firm, które opuściły Rosję ze względu na wojnę na Ukrainie, to Rosja cofnie się gospodarczo do 1917 r., czyli do czasów katastrofalnej w swoich skutkach rewolucji bolszewickiej - grzmi Potanin za pośrednictwem aplikacji Telegram, a jego słowa przytacza Reuters.

„Nie powinniśmy próbować 'zatrzasnąć drzwi', ale starać się zachować pozycję gospodarczą Rosji na tych rynkach, które tak długo pielęgnowaliśmy” - pisze dalej Potanin.

Oligarcha zwraca uwagę, że w obecnej sytuacji Rosja nie może pozwalać sobie na pochopne kroki, które zniechęcą zagranicznych inwestorów na dziesiątki lat. Odcięcie Rosji od zagranicznego kapitału na całe dekady okaże się katastrofalne dla rosyjskiej gospodarki.

Władimir Poniakin - majątek

Bloomberg Bilionaires Index w 2021 r. wskazuje Władimira Potanina jako najbogatszego Rosjanina, którego majątek wyliczył na 22,5 mld dolarów.

Zgromadzony majątek daje mu także 61. pozycję na liście najbogatszych ludzi świata według listy Bloomberga.

Potanin jest głównym udziałowcem konglomeratu wydobywczego Norylski Nikiel. Firma jest największym na świecie producentem palladu i wysokogatunkowego niklu. Jest także głównym producentem platyny i miedzi - informuje Reuters. Dodatkowo zajmuje się wydobyciem kobaltu, rodu, srebra, złota, irydu, rutenu, selenu, telluru i siarki.

Wydobycie odbywa się głównie w Norylsku, rosyjskim mieście położonym za kołem podbiegunowym. Norylsk ma status miasta zamkniętego i obcokrajowcy mogą do niego wjechać dopiero po ówczesnym uzyskaniu specjalnej przepustki od władz rosyjskich.

Tagi:

Rosja

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >
NFZ bierze się za kontrole przychodni.

Polska i Świat

Rząd będzie zmieniał program "Profilaktyka 40 plus". Wejdzie w skład medycyny pracy

Czytaj więcej >