Rodzynki z dwutlenkiem siarki
By Tiia Monto - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71673011
Autor Maria Glinka - 27 Sierpnia 2020

Sanepid bije na alarm. Popularny produkt konserwują gazem

W trzech partiach rodzynek wykryto dwutlenek siarki i siarczany. Państwowa Inspekcja Sanitarna odradza spożywanie produktu każdemu, kto jest uczulony na te substancje. Wątpliwy towar ma zniknąć ze sklepowych półek.

Wybrakowana etykieta rodzynek

Na celowniku Państwowej Inspekcji Sanitarnej znalazły się trzy partie produktu "Rodzynki sułtańskie, Bakallino, 400 g". Kontrola sanepidu wskazała na obecność dwutlenku siarki (na poziomie 13,3 mg/kg, 14,6 mg/kg i 17,5 mg/kg, a dopuszczalne dzienne spożycie SO2 to 0,7 mg na 1 kg masy ciała). Wadliwe partie są opatrzone numerami: 945.0/88315B, 903.0/87851B i 10J.2006.71. Rodzynki zostały wyprodukowane dla Jeronimo Martins Polska, do której należy m.in. Biedronka.

Waloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiWaloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiCzytaj dalej

Interia podaje, że na opakowaniu rodzynek nie umieszczono informacji o obecności siarczanów. Na etykiecie powinien znajdować się jeden z trzech komunikatów (zawiera siarczyny, konserwowany siarką, konserwant E220). W oficjalnym komunikacie sanepid przekazuje, że rozpoczęło się postępowanie wyjaśniające w sprawie nieprawidłowego oznakowania rodzynek.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do Polaków, pojawiły się ścisłe wytyczne. Chodzi o szczepionki
2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić
3. Dziennikarka "Pytanie na śniadanie" natychmiast wyrzucona na bruk. Ujawnia porażającą prawdę nt. pracy w TVP, nikt się nie spodziewał

Rodzynki groźne dla zdrowia

W trosce o zdrowie klientów Atlanta Poland, jeden z producentów rodzynek, zwrócił się do Jeronimo Martins o zablokowanie sprzedaży dwóch partii do czasu przeprowadzenia dodatkowych badań. Natomiast Bakalland S.A. otrzymała urzędowy zakaz wprowadzania partii 10J.2006.71. do obortu handlowego.

Ważne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuWażne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuCzytaj dalej

W oświadczeniu sanepid poinformował o ryzyku, jakie wiąże się ze spożyciem rodzynek sułtańskich Bakallino. Każdy, kto jest uczulony na siarczany lub dwutlenek siarki powinien zrezygnować ze spożycia bakalii, ponieważ może wystąpić silna reakcja alergenna.

Portal hellozdrowie.pl pisze, że chcąc uniknąć spożycia siarkowych rodzynek, należy sprawdzić ich kolor. Bakalie konserwowane dwutlenkiem siarki są bowiem jaśniejsze, ponieważ SO2 wykazuje właściwości wybielające.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka kompromitacja TVP. W trakcie wczorajszego meczu kibice zobaczyli coś, co odebrało im mowę, wielka wpadka (FOTO)
  2. Zostały 4 dni, Zakopane podjęło decyzję. Wprowadzają zakaz, inaczej się nie dało
  3. Monika Zamachowska podzieliła się informacjami o swoim nieszczęściu. Gwiazda bardzo cierpi przez pandemię
  4. Nowe wytyczne WHO odnośnie noszenia maseczek. Nie wszyscy powinni je nosić
  5. Nadchodzą duże zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania
  6. Wypij ją zaraz po przebudzeniu, po 2 tygodniach zobaczysz oszałamiające efekty. Koniecznie pamiętaj o 1 zasadzie
Policja oraz ITD otrzymają nowe uprawnienia. Ale kierowcy wcale nie będą na tym stratniPolicja oraz ITD otrzymają nowe uprawnienia. Ale kierowcy wcale nie będą na tym stratniCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News