Rodzina 500 plus
Unsplash/Jordan Whitt
Autor Paulina Musianek - 11 Października 2019

Samotni rodzice muszą liczyć się z tym, że mogą stracić prawo do alimentów

Rodzina 500 plus - na nią rząd przeznaczył o 10 mld złotych więcej. Za to ucierpią dzieci samotnych rodziców, którzy pobierają alimenty.

Rodzina 500 plus dostanie o 10 mln więcej

Rodzina 500 plus, czołowy program Prawa i Sprawiedliwości, wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku, zaś 1 lipca 2019 roku został rozszerzony - od tego dnia pieniądze można otrzymać nie tylko na drugie i kolejne dziecko, ale również na pierwsze. W 2020 r. na 500 plus zostanie przeznaczonych 41 mld zł, czyli aż o 10 mld zł więcej. Na programy prorodzinne rząd przeznaczy wyda 4% PKB - w 2015 r. było to 2% PKB.

Nie można zapomnieć również o planowanym podniesieniu płacy minimalnej. Ryzykowny plan władzy obejmuje wzrost minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2600 złotych w przyszłym roku, a następnie do 3000 złotych w 2021 r., a nawet 4000 złotych w 2023 r. Oczywiście, jeśli PiS wygra i Jarosław Kaczyński nie wycofa się ze swoich obietnic. Taka drastyczna zmiana niesie za sobą poważne konsekwencje m.in. dla poziomu wynagrodzeń ogółem, zatrudnienia i poziomu cen. Obawiać powinni się jej również rodzice, którzy pobierają na dzieci alimenty Funduszu Alimentacyjnego.

500 plus będzie powoli wygaszane. Wiele osób pożegna się ze świadczeniem500 plus będzie powoli wygaszane. Wiele osób pożegna się ze świadczeniemCzytaj dalej

Niektórzy mogą stracić alimenty

Jak czytamy na superbiz.pl, wśród osób zarabiających minimalne wynagrodzenie są rodzice samotnie wychowujący dziecko, którym drugi rodzic nie płaci nakazanych przez Sąd alimentów. Pozostaje im tylko ubiegać się o świadczenie z Fundusz Alimentacyjnego, ale warunkiem jest kryterium dochodowe. Obecnie wynosi ono 800 zł dochodu na członka rodziny. Po podniesieniu pensji minimalnej do 2600 złotych brutto, czyli niemal 1900 złotych na rękę, próg dochodowy łatwo będzie można przekroczyć. W przypadku wychowywania jednego dziecka kryterium zostanie przekroczone o ponad 100 zł.

Ikea wycofuje produkt i bije na alarm. Jest tak niebezpieczny, że zwrócisz go bez paragonuIkea wycofuje produkt i bije na alarm. Jest tak niebezpieczny, że zwrócisz go bez paragonuCzytaj dalej

Jednak jak przypomina portal, stanie się to dopiero w 2023 roku. Kryterium jest bowiem liczone za lata ubiegłe - w przyszłym roku obowiązywać będzie rok 2018, później 2019 i dopiero następnie 2020. Mimo to, konieczna będzie zmiana kryterium dochodowego przy Funduszu Alimentacyjnym. Na razie rząd nic nie wspominał o podniesieniu tego kryterium.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Gwiazda TVN ma raka, pokazała leki za 600 zł. ”To nie my jesteśmy chorzy, a kraj, w którym żyjemy”
  6. Bardzo złe informacje o emeryturach. Prezes ZUS otwarcie: "Praktycznie niemożliwe do zrealizowania"

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News