rodzina
Flickr/Narodowy Bank Polski
Autor Paulina Musianek - 17 Listopada 2019

Rodzina Milion Plus? Średni majątek polskiej rodziny może się podwoić, odpowiada za to jeden czynnik

Rodzina z podwójnie większym majątkiem? Trend powiększania się majątku polskiej rodziny można zaobserwować już od dłuższego czasu. Sprzyja temu zmiana pokoleniowa -pokolenie starszych Polaków, którzy wzbogacili się podczas transformacji gospodarczej, zaczyna już przekazywać zgromadzone majątki swoim dzieciom, jak czytamy we Wprost.

Rodzina… Milion Plus?

Rodzina z małą fortuną? Jak donosi Wprost, coraz większa liczba Polaków będzie miała okazję sprawdzić się w… pomnażaniu milionów, a wszystko dzięki nadchodzącej zmianie pokoleniowej, gdy dzieci przejmą firmy i oszczędności rodziców. Według danych raportu „Prognoza majątku – jak demografia zmieni aktywa Polaków” przygotowanego przez PI Research dla Santander Bank Polska, średnia oczekiwana wartość międzypokoleniowego transferu wynosi kilkaset tysięcy złotych.

W 2016 roku realna wartość dziedziczonego co roku majątku wynosiła 62 mld zł. W 2040 roku ma to być już 167 mld zł w 2040 r. Skutkiem tego średni realny majątek brutto polskiej rodziny wzrośnie z ok. 500 tys. zł do 861 tys. zł w 2040 r.

– W Polsce już dziś jest ok. 300 tys. potencjalnych klientów, którzy mają aktywa plasujące ich w kategorii private banking, czyli bankowości dla najzamożniejszych klientów – mówi portalowi Wprost Wojciech Sieńczyk. – Oprócz starych fortun istnieje duża grupa młodych, dobrze wykształconych i aktywnych ludzi, posiadających odpowiednio wysokie środki. Jest to spowodowane przede wszystkim procesem sukcesji – przedsiębiorcy, którzy zakładali firmy w latach zmian ustrojowych, przekazują stery swoim dzieciom – wyjaśnia Sieńczyk.

Średnia wieku osób zamożnych w Polsce stopniowo się obniża – coraz częściej to 30-40 lat. Rocznie ta grupa zwiększa się o 6-7 proc. Eksperci przewidują, że już niedługo może pojawić się druga fala polskiej przedsiębiorczości spowodowana inwestowaniem odziedziczonego majątku.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News