rodzina
Flickr/Narodowy Bank Polski
Autor Paulina Musianek - 17 Listopada 2019

Rodzina Milion Plus? Średni majątek polskiej rodziny może się podwoić, odpowiada za to jeden czynnik

Rodzina z podwójnie większym majątkiem? Trend powiększania się majątku polskiej rodziny można zaobserwować już od dłuższego czasu. Sprzyja temu zmiana pokoleniowa -pokolenie starszych Polaków, którzy wzbogacili się podczas transformacji gospodarczej, zaczyna już przekazywać zgromadzone majątki swoim dzieciom, jak czytamy we Wprost.

Rodzina… Milion Plus?

Rodzina z małą fortuną? Jak donosi Wprost, coraz większa liczba Polaków będzie miała okazję sprawdzić się w… pomnażaniu milionów, a wszystko dzięki nadchodzącej zmianie pokoleniowej, gdy dzieci przejmą firmy i oszczędności rodziców. Według danych raportu „Prognoza majątku – jak demografia zmieni aktywa Polaków” przygotowanego przez PI Research dla Santander Bank Polska, średnia oczekiwana wartość międzypokoleniowego transferu wynosi kilkaset tysięcy złotych.

W 2016 roku realna wartość dziedziczonego co roku majątku wynosiła 62 mld zł. W 2040 roku ma to być już 167 mld zł w 2040 r. Skutkiem tego średni realny majątek brutto polskiej rodziny wzrośnie z ok. 500 tys. zł do 861 tys. zł w 2040 r.

Wyjątkowa moneta warta fortunę. Wielu z nas może mieć ją w domuWyjątkowa moneta warta fortunę. Wielu z nas może mieć ją w domuCzytaj dalej

– W Polsce już dziś jest ok. 300 tys. potencjalnych klientów, którzy mają aktywa plasujące ich w kategorii private banking, czyli bankowości dla najzamożniejszych klientów – mówi portalowi Wprost Wojciech Sieńczyk. – Oprócz starych fortun istnieje duża grupa młodych, dobrze wykształconych i aktywnych ludzi, posiadających odpowiednio wysokie środki. Jest to spowodowane przede wszystkim procesem sukcesji – przedsiębiorcy, którzy zakładali firmy w latach zmian ustrojowych, przekazują stery swoim dzieciom – wyjaśnia Sieńczyk.

Średnia wieku osób zamożnych w Polsce stopniowo się obniża – coraz częściej to 30-40 lat. Rocznie ta grupa zwiększa się o 6-7 proc. Eksperci przewidują, że już niedługo może pojawić się druga fala polskiej przedsiębiorczości spowodowana inwestowaniem odziedziczonego majątku.

Seniorzy mogą pożegnać się dodatkowymi pieniędzmi z waloryzacji emerytur. Wygrało 500 plusSeniorzy mogą pożegnać się dodatkowymi pieniędzmi z waloryzacji emerytur. Wygrało 500 plusCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez swój nos nie mogła patrzeć na swoje odbicie. Po operacji jest jak zupełnie inna osoba
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News