pilne
biznesinfo.pl
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Kwietnia 2020

Rząd będzie zdejmował restrykcje. Minister zdrowia podał datę

Restrykcje będą stopniowo zdejmowane od 19 kwietnia - zapowiedział w radiu RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Restrykcje zdejmowane od 19 kwietnia

W rozmowie z radiem RMF FM Łukasz Szumowski powiedział, że rząd zacznie zdejmować restrykcje już za pięć dni. - Będziemy powoli od 19 kwietnia odmrażać gospodarkę - zapowiedział minister zdrowia.

- Myślę, że to dobra wiadomość, z punktu widzenia kosztu izolacji. Jest ona skuteczna, gdyby nie ona, to mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy chorych, a mamy kilka - mówił o efektach restrykcji Szumowski na antenie RMF FM.

Szef resortu zdrowia odniósł się również do restrykcji dotyczących zasłaniania twarzy. Przepis wejdzie w życie w czwartek. - To kwestia zasłonięcia nosa i twarzy. Komin, szalik, chustka czy maseczka uszyta z czegokolwiek wystarczą. Rekomenduję takie właśnie produkty. Maseczki chirurgiczne potrzebne są oczywiście bardziej w szpitalach, więc starajmy się bardziej, żeby tam trafiły - mówił Szumowski.

Nowy sposób walki z wirusem w Polsce. Skuteczność metody potwierdzają kolejne laboratoriaNowy sposób walki z wirusem w Polsce. Skuteczność metody potwierdzają kolejne laboratoriaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Czy to dlatego Rydzyk wciąż prosi o pieniądze? Światło dzienne ujrzały bardzo niewygodne statystyki

Pytany o swoje słowa sprzed półtora miesiąca, że maseczki nie stanowią ochrony przez zakażeniem, minister zdrowia podtrzymał swoje zdanie na ten temat.

- Nic się nie zmieniło. Maseczki nie chronią przed zakażeniem. Wtedy nie mieliśmy wirusa w populacji w takiej ilości jak teraz, w związku z tym szansa, że my będziemy chorzy i zarażać jest znacznie większa. Wiemy, że zasłonięcie twarzy powoduje, że chmura kropelek z wirusem jest bardzo ograniczona - powiedział Szumowski.

Szef resortu zdrowia stwierdził także, w samochodzie nie obowiązuje nakaz noszenia maseczki. - W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, bo jesteśmy najczęściej w nim sami albo w tym gronie, w którym żyjemy w domu. Maseczki będą obowiązkowe w transporcie publicznym - tłumaczył na antenie RMF FM Łukasz Szumowski.

Jeśli chodzi o biura i zakłady pracy, to będzie zależało od pracodawcy - może wprowadzić bezpieczne odległości między pracownikami, albo obowiązek noszenia maseczek.

Nie tylko restrykcje. Szumowski o wyborach

Restrykcje nie były jedynym tematem rozmowy ministra z Robertem Mazurkiem. Szef resortu zdrowia odniósł się także do wyborów prezydenckich. - Czekam na ocenę przez GIS procedury wyborów korespondencyjnych i w tym tygodniu przedstawię swoje rekomendacje - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Na pewno są bezpieczniejsze, przecież korzystamy z wysyłkowej formy kontaktu między nami, ale chciałbym znać wszystkie szczegóły, żeby móc wydać takie rekomendacje - powiedział minister zdrowia.

Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż maseczek ochronnych. Cena jest powalająca, a mimo to już zniknęłyPoczta Polska rozpoczęła sprzedaż maseczek ochronnych. Cena jest powalająca, a mimo to już zniknęłyCzytaj dalej

Wakacji nie będzie

Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń w kwestii wakacji. Epidemia pmoże potrwać nawet rok. - O wakacjach takich, jak mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Nie ma żadnych danych naukowych, które powiedziałyby, że epidemia wygaśnie z powodu lata. Mamy na świecie temperatury znacznie wyższe, a wirus jest nadal obecny. Nie podejrzewam, aby czerwiec i lipiec miał zlikwidować epidemię. Niestety, będziemy się z nią borykać przez rok lub dłużej - powiedział Szumowski.

Pierwsze decyzje na temat luzowania restrykcji zapadną w środę i czwartek, o czym poinformował z kolei na antenie Programu 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzje będą jednak zależne od danych na temat epidemii. W pierwszej kolejności powinny zostać zdjęte restrykcje dotyczące parków i lasów oraz limitu osób w sklepach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety w nietypowy sposób protestują w centrum Warszawy. Policja wystawia mandaty
  2. Rząd stopniowo będzie odmrażał gospodarkę. Wiemy, jakie restrykcje będą znoszone
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Przykre wnioski WHO o pandemii. W Europie będzie gorzej
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News