ZUS nie będzie wypłacał renty bez podpisu
public domain pictures/Circe Denyer
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Stycznia 2020

Zapomnisz o jednym podpisie i nie dostaniesz renty. ZUS uzna, że nie żyjesz

Renta może zostać wstrzymana, jeśli świadczeniobiorca nie potwierdzi własnoręcznym podpisem, że żyje. Okazuje się, że ZUS tylko w ten sposób weryfikuje to, czy dana osoba powinna dalej otrzymywać świadczenie. A przecież ma inne możliwości - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Renta zostanie wstrzymana, jeśli nie potwierdzisz ZUS, że żyjesz

Przypadek opisywany przez “DGP” jest dosyć ponury. Gazeta przytacza sytuację, w jakiej znalazła się pewna kobieta mieszkająca od kilkunastu lat w Niemczech, która przestała otrzymywać rentę od ZUS. Kobieta została uznana za martwą, ponieważ nie potwierdziła podpisu o dalszą wypłatę renty w niemieckim odpowiedniku ZUS. Problem polegał na tym, że kobieta nigdy wcześniej nie była informowana o takim obowiązku i przez te wszystkie lata nikt od niej tego nie wymagał.

WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąWHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąCzytaj dalej

Jak pisze gazeta, prawo rzeczywiście wymaga własnoręcznego podpisu na potwierdzeniu dalszego pobierania renty. “Pod wyrażeniem +potwierdzenia istnienia dalszego prawa do świadczeń+ często kryje się po prostu potwierdzenie, że dana osoba żyje. ZUS nie ma bowiem możliwości sprawdzenia w inny sposób, czy świadczeniobiorca nie zmarł. Przesyła więc świadczeniobiorcom formularz tzw. poświadczenia życia i zamieszkania emeryta lub rencisty” - pisze “DGP”.

Zamiast sprawdzić, czy renta się należy, idą na łatwiznę

Ale nie jest przecież tak, że ZUS nie ma innych możliwości weryfikacji tego, czy ktoś dalej powinien otrzymywać rentę. Gazeta przypomina o dodanym do ustawy zapisie, według którego ZUS może sprawdzić prawo do pobierania świadczenia przez osobę mieszkającą za granicą poprzez wymianę informacji z zagranicznym odpowiednikiem instytucji. Jednak należy podkreślić, że jest to możliwość, a nie obowiązek Zakładu.

Generalnie brak podpisu powinien być początkiem procedury wyjaśniającej, a nie natychmiastowym uznaniem czyjejś śmierci. “Należy więc zauważyć dwa aspekty tego zagadnienia: po pierwsze ZUS powinien poinformować świadczeniobiorcę o konieczności potwierdzenia podpisu, a po drugie niepotwierdzenie podpisu powinno być dopiero początkiem postępowania wyjaśniającego” - pisze “DGP”.

Koronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiKoronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiCzytaj dalej

Sąd nie miał wątpliwości

Jak podaje dziennik, podobną sprawę rozpatrywał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Tam także ZUS uznał, że świadczeniobiorca nie żyje, bo nie wysłał podpisu. Dopiero później przesłał rencistce pismo o konieczności złożenia własnoręcznego podpisu. Po odwołaniu SA oczywiście przyznało rację kobiecie. “Świadczeniobiorca winien być wyraźnie poinformowany o takim obowiązku i tak daleko idących skutkach jego niedopełnienia” - orzekł Sąd Apelacyjny.

Podsumowując: Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, należy złożyć odwołanie w którym trzeba zaznaczyć, że nie zostaliśmy poinformowani o takim obowiązku. ZUS ma dwie możliwości sprawdzenia, czy świadczeniobiorca żyjący za granicą żyje. Może to zrobić wysyłając formularz albo kontaktując się z zagraniczną instytucją ubezpieczeniową.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. U 10-latka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Nie pojawiły się żadne objawy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów
Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News