renta rodzinna
Pixabay/TomaszSupel
Autor Paulina Musianek - 29 Listopada 2019

Pobierasz rentę? Nie zapomnij o kluczowym oświadczeniu, inaczej możesz stracić pieniądze

Renta rodzinna to pomoc finansowa kierowana do bliskich po śmierci członka ich rodziny. ZUS wypłaca ją uczącym się do 25 roku życia, jednak pod jednym warunkiem.

Renta rodzinna dla dziecka a zaświadczenie o kontynuowaniu nauki

Rentę rodzinną w Polsce pobiera ok. 1,2 mln osób. W głównej mierze są to dzieci zmarłej osoby - dzieci własne, ale również dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione. Świadczenie wypłacane jest dziecku do ukończenia 16 roku życia lub do 25 roku życia pod warunkiem, że kontynuuje naukę.

Istotną kwestią w tej sprawie jest dostarczanie do ZUS-u zaświadczenia o kontynuowaniu nauki. Jest to niezbędne do tego, aby pieniądze beneficjentowi nie zostały odebrane. Z obowiązku tego zwolnione są osoby do 16 roku życia. Młody człowiek musi też poinformować Zakład, jeśli przerwie naukę - inaczej pobrane bezprawnie pieniądze będzie musiał oddać i to wraz z odsetkami.

— Niektórym się wydaje, że łatwo nas wprowadzić w błąd i brać pieniądze faktycznie się nie ucząc. To błędne myślenie, które niekiedy kończy się przed sądem z zarzutem celowego doprowadzenia do niekorzystnego gospodarowania mieniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych — mówi Anna Ilukiewicz w rozmowie z Gazetą Olsztyńską, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie warmińsko-mazurskim. — Wprawdzie renta rodzinna jest przyznawana na okres nauki wskazany w zaświadczeniu szkolnym może być na rok, dwa czy pięć ale przestrzegam jednak, że my sprawdzamy w szkołach czy uczeń jest faktycznie uczniem tej szkoły a w przypadku zmiany pytamy szkołę, kiedy faktycznie została przerwana nauka — uprzedza Ilukiewicz.

Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądzeNajpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądzeCzytaj dalej

Pracujący uczeń może mieć zmniejszoną rentę

Co więcej, jeśli uczeń pobierający rentę rodzinną dorabia, jest zobowiązany do poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o tym fakcie.Jeśli jego przychody przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jednak nie będą wyższe niż 130 proc. tego wynagrodzenia, to jego świadczenie zostanie zmniejszone. ZUS całkowicie zawiesi wypłatę, gdy zarobki są wyższe niż 130% przeciętnego wynagrodzenia.

Jak otrzymać rentę rodzinną?

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o rentę rodzinną - osobiście w placówce ZUS bądź przez Internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Druki wniosków są dostępne w salach obsługi klientów i na portalu www.zus.pl. Spis dokumentów, jakie są potrzebne można znaleźć na portalu ZUS albo zapytać o nie konsultanta Zakładu.

ZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyZUS masowo rozsyła listy. Jeśli go nie odbierzesz, będziesz mieć ogromne problemyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Taką kolację polski szpital zaserwował kobiecie po dwóch udarach. Rozpacz
  2. Chciał tylko kupić jednego kurczaka. Odjęło mu mowę, gdy zrozumiał, co się stało
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News