
Renta w drodze wyjątku. Możesz otrzymać tzw. specjalną rentę, nawet jeśli nie spełniasz kryteriów
Renta lub emerytura może zostać przyznana w specjalnym trybie, nawet jeśli ktoś nie spełnia kryteriów do przyznania świadczeń. Prezes ZUS ma uprawnienia, do wydania świadczeń w drodze wyjątku, natomiast Prezes Rady Ministrów może przyznać specjalną emeryturę albo rentę.
Renta w drodze wyjątku
Renta lub emerytura może zostać przyznana przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w drodze wyjątku, jeśli ubezpieczeni spełniają odpowiednie kryteria. Jak podaje spes.org.pl, pierwszy punkt, jaki jest kluczowy, to fakt, że z powodu wyjątkowych okoliczności dana osoba nie spełnia wymagań ustawowych do pobierania świadczenia. Drugim aspektem jest niezdolność do podjęcia pracy. Trzeci powód to brak środków potrzebnych do utrzymania (chodzi o środki potrzebne do minimum egzystencji).
Aby emerytura lub renta w drodze wyjątku zostały przyznane, to najpierw należy uzyskać w normalnym postępowaniu odmowną decyzję ZUS dotyczącą przyznania świadczenia. Następnie w postępowaniu ZUS będzie sprawdzał, czy dana osoba spełnia ww. kryteria.
Renta specjalna
Do przyznania renty lub emerytury specjalnej uprawniony jest Prezes Rady Ministrów. Jak podaje spes.org.pl, szef rządu może w wyjątkowych przypadkach przyznać świadczenie na warunkach i wysokości innej niż jest to zapisane w ustawie o świadczeniach z FUS. Te wyjątkowe przypadki to sytuacje dotyczące uhonorowania osób zasłużonych dla państwa, np. w obszarze kultury, polityki, sportu, życia społecznego czy “umacniania niepodległego bytu państwowego”. Takim osobom może zostać przyznana emerytura lub renta, gdy ich sytuacja życiowa jest trudna bądź ich świadczenia są nieadekwatne w stosunku do zasług. Ocena zasadności przyznania świadczenia, a także wybór osób, które na zasługują, leży w gestii Prezesa Rady Ministrów.
Odwołanie
Otrzymanie prawa do tych specjalnych świadczeń nie jest łatwe - mają one charakter uznaniowy. Jednak od decyzji można się odwołać - podaje spes.org.pl. Proces odwoławczy będzie się toczyć zgodnie regułami postępowania administracyjnego. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do ZUS lub Prezesa Rady Ministrów (w zależności od rodzaju świadczenia) w ciągu 14 dni o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli to nie poskutkuje, to można wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem ZUS lub Prezesa Rady Ministrów w ciągu 30 dni od daty doręczenia pisma.
ZOBACZ TAKŻE:
- Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć
- Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
- Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
- Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
- Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego
