Osoby pobierające rentę rodzinną mają już tylko kilka dni na złożenie wniosku
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 24 Października 2020

Pobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądze

Ważna informacja dla osób pobierających rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mają jeszcze tylko kilka dni na dostarczenie ZUS zaświadczenia, że kontynuują naukę, inaczej wypłata świadczenia zostanie wstrzymana.

Upływa termin dot. renty rodzinnej

Ostatni dzwonek na złożenie zaświadczenia o nauce dla osób pobierających rentę rodzinną. Termin mija pod koniec października, co oznacza, że pozostał niespełna tydzień. Przypomnijmy, że renta rodzinna przysługuje po zmarłym rodzicu lub innym członku rodziny, który co najmniej na rok przed śmiercią przyjął podopiecznego na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności. Renta przysługuje do 16. roku życia, ale może zostać przedłużona nawet o 9 lat.

Dzieje się tak w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o rentę kontynuuje naukę. Świadczenie można otrzymywać do 25 roku życia (lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie wieku przypada na ostatni rok studiów). Pieniądze jednak przepadną, jeśli do końca października ZUS nie otrzyma potwierdzenia, że ubiegający się o rentę się uczy.

Pieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiPieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

– Edukację potwierdzają zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Zwykle są one wydawane na rok albo na programowy czas nauki. ZUS wypłaca rentę rodzinną za okres wskazany w zaświadczeniu, mówi cytowana przez Radio Piekary Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. śląskiego.

Zaświadczenia, jak zauważa rozgłośnia nie muszą przedkładać studenci, którzy w pierwszym zaświadczeniu złożonym do ZUS mieli wskazany całkowity okres trwania nauki w szkole wyższej (np. 5 lat - państwowy ubezpieczyciel będzie przez ten czas wypłacał rentę rodzinną, ale w każdej chwili może sprawdzić, czy student rzeczywiście studiuje). Pozostali muszą pilnować terminów, gdyż w innym wypadku ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.

Świetne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaŚwietne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmianaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze
2. W Szczecinku pod siedzibą PiS ksiądz podsumowany przez strajkujące kobiety. "Masz macicę? Nie, więc w*********j"
3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

– Na złożenie dokumentów żacy mają czas do końca października. Jeśli student złoży zaświadczenie jeszcze w październiku, to otrzyma rentę rodzinną za ten miesiąc. Jeśli jednak spóźni się i dostarczy dokumenty później, czyli w listopadzie, to wypłata renty za październik przepadnie - tłumaczy Kopczyńska.

W przypadku przerwania lub zakończenia nauki osoby pobierające rentę rodzinną muszą o tym niezwłocznie poinformować ZUS. Jeśli ktoś otrzymał świadczenie, gdy z różnych powodów już nie studiował, wówczas będzie musiał je zwrócić z odsetkami.

Każdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeKażdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcjeCzytaj dalej

ZUS zachęca do wizyt online

Tymczasem w związku z trudną sytuacją epidemiczną w Polsce ZUS zachęca Polaków, by w miarę możliwości nie odwiedzali osobiście placówek Zakładu, a wszelkie sprawy załatwiali drogą online, poprzez e-wizytę.

- Aby można było odwiedzić nas online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online. Podczas e-wizyty nasi eksperci odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na e-wizytę można umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.30 - informuje ZUS w komunikacie prasowym.

Od 4 listopada e-wizyta będzie dostępna we wszystkich oddziałach ZUS. Obecnie można zarezerwować wizytę w siedmiu oddziałach Zakładu w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, a także we Wrocławiu.

Kolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroKolejna duża zmiana w godzinach dla seniorów, warto o niej wiedzieć. Rozporządzenie wejdzie w życie już jutroCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej
  2. Wojciech Cejrowski wypowiedział się na temat nowego prawa aborcyjnego. W internecie zawrzało
  3. Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem
  4. Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producenta
  5. W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwić
  6. Artur Boruc pławi się w luksusach. Jego auto kosztuje fortunę, gdy jedzie ulicami stolicy, wszyscy patrzą tylko na niego (FOTO)
  7. Surówka w 3 minuty, błyskawiczna, zdrowia i przepyszna. Faworyt na polskich stołach, pasuje do każdego obiadu
Janusz Palikot odpala kolejną petardę. Nowy biznes zakłada razem z Kubą WojewódzkimJanusz Palikot odpala kolejną petardę. Nowy biznes zakłada razem z Kubą WojewódzkimCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News