ZUS woli płacić za rehabilitację, niż wypłacać renty
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Października 2019

ZUS znalazł sposób, żeby nie wypłacać renty. Dotyczy to tysięcy Polaków

Renta może być nie wypłacana przez ZUS. Instytucja coraz częściej wysyła pracowników do sanatorium po to, żeby zapobiec rentom. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w pierwszej połowie 2019 roku ZUS sfinansował koszty rehabilitacji 38 974 rekonwalescentom.

Renta niechętnie wypłacana przez ZUS

Renta nie jest na rękę ZUS-owi. Instytucja woli opłacać rehabilitację pracowników, tak aby byli w stanie wrócić do pracy. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, oświadczył, że liczba osób korzystających z tej formy pomocy znacznie wzrosła od 2013 roku. W 2016 roku było to 85,4 tys. osób, w 2017 roku - 88 802 osoby, a w 2018 roku już 90 570 osób.

Gazeta zwraca uwagę na to, że założeniem prowadzonej przez Zakład rehabilitacja jest poprawa stanu zdrowia osób, które z powodu choroby są narażone na utratę zdolności do pracy, jednak mają szansę na powrót do pracy po odbytej rehabilitacji.

Budżet jednak z deficytem. Przedwyborcza obietnica upadaBudżet jednak z deficytem. Przedwyborcza obietnica upadaCzytaj dalej

Z jakich przyczyn Polacy jeżdżą do sanatorium?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował też liczbę osób, które od stycznia do końca czerwca 2019 roku skorzystały z rehabilitacji w poszczególnych grupach schorzeń. Zgodnie z danymi 28 476 przypadków obejmowało narządy ruchu w trybie stacjonarnym; 4518 przypadków dotyczyło narządów ruchu w trybie ambulatoryjnym; 2176 osób udało się na leczenie z powodu układu krążenia; 1145 - ze względu na narządy głosu; 966 dotyczyło schorzeń psychosomatycznych; 791 - układu oddechowego; 692 - po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego; 107 - narządu ruchu we wczesnych stanach po wypadkach; 60 - układu krążenia oraz 43 - układu krążenia w trybie ambulatoryjnym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Masz taki telefon? Uważaj, mają błąd, przez który możesz stracić wszystkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News