renta-ręce-pikrepo.com
pikrepo.com
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Lutego 2020

Seniorzy liczą na renty, a często są po prostu oszukiwani. Nieuczciwy proceder trwa

Renta dożywotnia za mieszkanie to powszechna praktyka. Niestety, w Polsce nie ma przepisów, które chroniłyby seniorów przed nieuczciwymi umowami - informuje “Rzeczpospolita”.

Renta za mieszkanie to w wielu przypadkach oszustwo

“Rz” pisze, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat aż 80 tys. osób w starszym wieku podjęło decyzję o oddaniu mieszkania w zamian za dożywotnią rentę. Tak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. "Wielu seniorów podpisuje umowy bardzo dla siebie niekorzystne. Zdarza się np., że pieniędzy z takiej renty ledwo wystarcza na zapłatę czynszu za mieszkanie. Aż 20 proc. takich umów jest potem unieważnianych w sądach" - podkreśla gazeta.

Sąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaSąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaCzytaj dalej

Seniorów łatwo jest nabrać na rentę

"Starsze osoby są łatwowierne. Za obietnicę dodatkowej gotówki oraz pozostania w swoim lokalu do końca życia godzą się na przeniesienie własności mieszkania na obcą osobę lub firmę. Nie zawsze jednak dokładnie czytają umowę. Są i tacy, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co podpisują" - mówi “Rz” Lech Obara, radca prawny.

Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

W związku z tym “Rzeczpospolita” przypomina, że już od wielu lat Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w przepisach dotyczących renty dożywotniej. Pod koniec stycznia 2020 roku zwrócił się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.

Będą zmiany w przepisach dotyczących renty

"Żyjemy dłużej. Już wiadomo, że świadczenia emerytalne nie będą rosły. Coraz więcej osób będzie zatem szukało nowych źródeł dochodu. Jednym z nich jest umowa świadczeń dożywotnich. Wystąpiliśmy do ministra sprawiedliwości z pytaniem, czy rozpoczęto już prace w sprawie problemu przekazywania przez seniorów nieruchomości na rzecz podmiotów rynkowych a zamian za wypłatę dożywotniego świadczenia pieniężnego" - mówi na łamach “Rz” Łukasz Kosiedowski, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej na ten temat przeczytasz w “Rzeczpospolitej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie
  2. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wprowadzono dodatkowe kontrole na polskich lotniskach. Ważna wiadomość dla turystów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News