Renta dożywotnia to dobre rozwiązanie dla osób samotnych, które nie mają spadkobierców
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Listopada 2019

Renta dożywotnia nie dla polskich emerytów. Chyba, że dla osób samotnych

Renta dożywotnia nadal jest postrzegana przez emerytów jako rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób samotnych - wynika z badania Funduszu Hipotecznego DOM. Aż 64 proc. badanych chce zostawić mieszkanie swoim bliskim.

Renta dożywotnia raczej dla osób samotnych

Renta dożywotnia wciąż jest postrzegana przez seniorów jako rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób samotnych, które mają problemy finansowe. Portal alebank.pl przytacza dane z badania przeprowadzone przez Fundusz Hipoteczny DOM. Z danych wynika, że aż 64 proc. seniorów chce zostawić nieruchomość w spadku dzieciom, wnukom (9 proc.), małżonkowi (2 proc.), rodzeństwu (1 proc.) albo dalszej rodzinie (4 proc.).

W badaniu Funduszu Hipotecznego DOM wzięło udział ponad 600 seniorów, którzy mieszkają w miastach powyżej 100 tys. osób. Jak podaje portal, niemal 71 proc. emerytów potwierdziło, że nieruchomość, w której zamieszkują, należy do nich. Co trzeci senior mieszka samotnie (34 proc.), natomiast reszta żyje w gospodarstwie dwuosobowym (50 proc.) bądź trzyosobowym (7 proc.). Niemal 91 proc. emerytów potwierdziło, że słyszeli o takim rozwiązaniu jak renta dożywotnia albo hipoteka odwrócona. Jednak niemal 40 proc. uważa, że taka oferta jest skierowana przede wszystkim do osób, które nie mają komu zostawić spadku.

- Wyniki naszego badania opinii są spójne z doświadczeniami, które zdobyliśmy w ciągu dziesięciu lat funkcjonowania na polskim rynku. Większość seniorów chciałaby zostawić mieszkanie dzieciom, wnukom lub komuś z rodziny. Tak odpowiedziało łącznie 80 proc. ankietowanych. Dla większości z nich renta dożywotnia jest rozwiązaniem dedykowanym osobom, które nie mają dzieci i innych spadkobierców. Pozostałe 20 procent jeszcze nie wie, kto będzie w przyszłości dziedziczył ich lokum lub nie ma zdania w tej kwestii. To spory odsetek. Jeśli przyjmiemy, że w Polsce żyje obecnie ok. 9,5 mln osób w wieku 60+ to blisko 2 miliony z nich stanowi grupę potencjalnie zainteresowaną skorzystaniem z renty dożywotniej - powiedział Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Będą pieniądze na 500 plus i trzynastkę. Ich źródło jednak zaskakujeBędą pieniądze na 500 plus i trzynastkę. Ich źródło jednak zaskakujeCzytaj dalej

Renta dla osób bez spadkobierców

Zdecydowana większość emerytów jest zdania, że renta dożywotnia to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które nie mają komu zostawić spadku. Tak uważa 39 proc. badanych. Według 19 proc. renta dożywotnia to dobre rozwiązanie dla osób długożyjących, które miałyby możliwość korzystania ze świadczeń przez długi czas.

- Wiedza na temat renty dożywotniej sukcesywnie rośnie. Coraz więcej seniorów zaczyna racjonalnej podchodzić do oferty funduszy hipotecznych. Zastanawiające jest również to, że w naszym badaniu żaden z seniorów nie wskazał zamiany mieszkania na mniejsze jako sposobu na poprawę swojej sytuacji finansowej. Scenariusz zamiany mieszkania jest często promowany, jednak ja uważam, i nasze badania oraz wyliczenia to potwierdzają, że to nie jest racjonalne rozwiązanie z punktu widzenia seniora mieszkającego w mieszkaniu, a może być jedynie słuszne w przypadku przeprowadzki z domu do budynku wielorodzinnego - tłumaczy Robert Majkowski.

Carrefour wpadł na całkiem nowy pomysł. Otworzy sklep z zupełnie inną zawartościąCarrefour wpadł na całkiem nowy pomysł. Otworzy sklep z zupełnie inną zawartościąCzytaj dalej

Renta pomoże osobom z kłopotami finansowymi

16 proc. seniorów jest zdania, że renta dożywotnia to odpowiednia oferta dla tych osób, które mają problemy finansowe. - To jeden ze smutnych wniosków, z którymi spotykamy się w codziennej pracy. Wśród pobudek, które wpływają na podjęcie decyzji o podpisaniu umowy są problemy finansowe, a nawet długi. Pozytywna strona jest taka, że pomagamy seniorom wydostać się z tych tarapatów finansowych. Z poprzedniego badania opinii, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku wynikało, że dzięki rencie dożywotniej ponad połowa naszych klientów spłaciła długi lub inne zobowiązania - podkreśla cytowany przez alebank.pl Robert Majkowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News