Oddział ZUS
wikimedia
Autor Kasper Starużyk - 10 Września 2019

Jeśli nie dopilnujesz terminów, to możesz stracić rentę

ZUS przypomina studentom pobierającym z zakładu rentę po nieżyjącym rodzicu, że jeżeli nie zdążą złożyć wniosku do końca października, to stracą prawo do świadczenia za cały miesiąc.

Renta przypadająca po śmierci rodzica jest wypłacana przez ZUS do 16. roku życia. W przypadku jednak gdy młodzież nadal się uczy może pobierać świadczenie do 25. roku życia i nie dłużej, nawet w przypadku daleszego studiowania.

- Do 16 lat ZUS wypłaca rentę bez pytania o to czy się dziecko uczy czy też nie, ale później, co roku trzeba przynosić do nas zaświadczenie o tym, że nadal się uczymy – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Musimy też poinformować ZUS, gdy przestajemy się uczyć gdyż w innym wypadku rentę pobraną już po zakończeniu nauki będziemy musieli do ZUS oddać i to wraz z odsetkami – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Renta wypłacana także w wakacje

Ten rodzaj renty student bądź uczeń otrzymuje również w wakacje, świadczenie nie jest stopowane na okres wolny od nauki. Okres wypłat trwa od października do końca września. Aby ubiegać się o świadczenie po 16. roku życia należy złożyć z ZUS odpowiednie dokumenty, które potwierdzą, że nadal się uczymy. Należy pamiętać także, że pomimo złożonych dokumentów ZUS może kontrolować czy nauka faktycznie ma miejsce.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie złoży dkoumenty potwierdzające naukę, a po drodze zrezygnuje z nauki, to ZUS nie tylko odbierze rentę, ale również naliczy karne odsteki za świadczenia już przyznane, które trzeba będzie oddać. Sprawa dotyczy również maturzystów, którzy chcąc nadal otrzymywać świadczenie muszą dostarczyć do ZUS odpowiednie zaświadczenie potwierdzające dalszą edukację.

Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatekMasz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatekCzytaj dalej

Zawieszenie renty w przypadku podjęcia pracy

Studenci, którzy dorabiają muszą także liczyć się z tym, że stracą prawo do renty jeszcze przed 25. rokiem życia. "Dorabiający uczniowie i studenci, którzy dostają rentę muszą informować ZUS o swoich przychodach. Jeśli osiągną przychód 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, świadczenie zostanie zmniejszone. ZUS całkowicie zawiesi ich wypłatę, gdy zarobki są wyższe niż 130% przeciętnego wynagrodzenia." - informuje ZUS.

Pobierający rentę studenci są też zobowiązani do informoania ZUS o zmianach w miescu zamieszkania, zmianie nr rachunku bankowego i osiąganych przychodach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Najnowsze zdjęcia ciężko chorej aktorki. Wciąż walczy o życie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News