renta student
Pixabay/455992
Autor Komunikaty prasowe - 1 Października 2019

Renta dla studenta. Sąd Najwyższy rozwiał wątpliwości

Renta rodzinna zostanie przedłużona - będą miały do niej prawo osoby po 25 roku życia, studiujące podyplomowo, aż do zakończenia studiów - według najnowszej uchwały 7 sędziów Sądu najwyższego.

Renta rodzinna - prawo do niej, uległo przedłużeniu

Renta rodzinna, od teraz przysługuje osobom, które osiągnęły 25 rok życia, bądąc na ostatnim roku studiów podyplomowych. Prawo do niej przysługuje aż do zakończenia studiów. Dotyczy to dzieci własnych oraz przysposobionych. Zastanawiający był natomiast fakt, czy studia wyższe zaliczają się również do studiów podyplomowych. Sąd Najwyższy udzielił na to pozytywnej odpowiedzi. Jak podaje portal Prawo.pl, SN twierdzi: “Sporny przepis musi być wykładany w kontekście ustaw o szkolnictwie wyższym. W tym czasie ustaw o szkolnictwie wyższym było kilka. I każda z nich zawierała odmienna definicję studiów, studiów podyplomowych, studia wyższe itd. dlatego zdaniem SN pojęcie studiów podyplomowych z punktu widzenia ustawy ubezpieczeniowej nie powinno być ściśle rozumiane według definicji zawartej o szkolnictwie wyższym, lecz podlega wykładni językowej, tak jak to jest właściwe dla wykładni prawa ubezpieczeń społecznych.” Prezes Izby Pracy Józef Iwuski podsumował: “Skoro ustawodawca mówi o studiach w szkole wyższej, to studia podyplomowe też są studiami w szkole wyższej”.

Odmienna opinia sędziego Bieńka

Sędzia Bieniek przedstawił na ten temat nieco odmienną opinię: “Nie jestem przeciwnikiem przedłużania renty rodzinnej osobom uczącym się. Natomiast uważam, że trzeba respektować stan prawny według ustawy o szkolnictwie wyższym z 2005 r. Moim zdaniem pojęcie zawarte w ustawie emerytalnej, dotyczące ostatniego roku studiów w szkole wyższej nie ma znaczenia autonomicznego, więc powinniśmy je definiować przez pryzmat ustawy o szkolnictwie wyższym” - podsumował. Rozwiązanie, które pozwala na przedłużenie prawa do renty rodzinnej osobie uczącej się, powstało podczas określonego stanu szkolnictwa wyższego w Polsce. Kiedy powstała ustawa emerytalna nie dotyczył jej system boloński, który operuje studiami I, II i III stopnia. Dlatego według sędziego termin studia wyższe nie dotyczył studiów podyplomowych. Pogląd ten odpowiada ustawie o zintegrowanym systemie kwalifikacji. Co więcej, nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, uważa za studenta osobę wpisaną na listę studentów, natomiast za studenta studiów podyplomowych - słuchacza, który nie posiada takiego statusu.

Promowane jako polskie, pochodzą zza granicy. W sklepach oszukują na potęgęPromowane jako polskie, pochodzą zza granicy. W sklepach oszukują na potęgęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Nowe doniesienia w sprawie śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Prokuratura ujawnia szczegóły przesłuchania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News