Remont z dofinansowaniem od gminy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 22 Maja 2020

Dofinansowanie do remontu instalacji ciepłowniczej. Możesz dostać nawet 40 tys. zł dopłaty

Remont, polegający na wymianie pieca, jest refundowany przez władze samorządowe. Poszczególne gminy mają odrębne regulacje i samodzielnie ustają wysokości wsparcia pieniężnego. Gdzie można liczyć na największe dofinansowanie?

Remont przy dofinansowaniu od władzy

Dofinansowanie z gminy może zachęcać do przeprowadzenia remontu instalacji ciepłowniczej. O dopłatę do pieca mogą starać się właściciele lokali mieszkalnych lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym (osoby fizyczne, które również prowadzą w tym miejscu działalność gospodarczą). Poza tym wsparcie przysługuje wspólnotom mieszkaniowym, których członkowie wykorzystują ciepło ze wspólnej kotłowni, oraz najemcom lokali komunalnych – podaje Rzeczpospolita.

Wielka jedenastka. Ranking największych sieci sprzedaży w Polsce 2019Wielka jedenastka. Ranking największych sieci sprzedaży w Polsce 2019Czytaj dalej

Wysokość dofinansowania zależy od środków pieniężnych, którymi dysponuje gmina. Na wymianę starego pieca węglowego na nowy, bardziej ekologiczny sprzęt można uzyskać między 1 a 40 tys. zł. Trzeba przy tym spełnić wiele warunków, które różnią się w zależności od gminy. Po sprawdzeniu, czy piec podlega wymianie, należy wypełnić wnioski i dołączyć dokument potwierdzający własność lub użytkowanie wieczyste lokalu. Niezbędne jest dostarczenie także kosztorysu inwestycji wymiany pieca. Warto pamiętać o zachowaniu faktur VAT i rachunków, ponieważ jest to podstawa rozliczenia z gminą.

Gdzie dostaniesz najwięcej na remont pieca?

Mieszkańcy Warszawy, którzy planują remont instalacji ciepłowniczej, muszą się pospieszyć. Całościowa refundacja wymiany pieca będzie obowiązywała w stolicy tylko do końca tego roku. W 2021 r. dofinansowanie spadnie do 90 proc., a w 2022 r. – do 70 proc. Warto zwrócić uwagę także na górną granicę wypłat. Za wymianę pieca na ogrzewanie elektryczne można otrzymać co najwyżej 10 tys. zł, a na ogrzewanie gazowe – 12 tys. zł. Kwoty dofinansowania wzrasta, gdy mieszkaniec zdecyduje się podłączyć do węzła cieplnego (30 tys. zł). Identyczne wsparcie przysługuje przy powietrznej pompie ciepła. Najwięcej można uzyskać przy zmianie na gruntową pompę ciepła – aż 40 tys. zł. Władze stolicy, chcąc dbać o środowisko, przeznaczą na remonty warszawiaków ok. 300 mln zł. Z kolei Wrocław na wymianę pieców zamierza wydać 330 mln zł. W ostatnim czasie dotacja wzrosła z 12 tys. do 15 tys. zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo szykuje kolejny program z plusem. Nawet 13 tys. zł dla rodzin
2. Częściowe zdjęcie obostrzeń i obowiązku noszenia maseczek? Wiemy kiedy, podano na konferencji resortu zdrowia

Ile zarabiają Polacy? Znamy już Ile zarabiają Polacy? Znamy już "granicę bogactwa", GUS podaje konkretną kwotęCzytaj dalej

Na dofinansowanie mogą liczyć również mieszkańcy Pomorza. W Sopocie 100 proc. refundacja obejmuje lata 2020-2021. Podobnie jak w Warszawie, w kolejnych latach, wysokość dopłaty będzie obniżana. W 2022 r. – 80 proc., a w 2023 r. – 60 proc. Od 2024 r. miasto nie będzie wspierało finansowo mieszkańców, którzy zdecydują się na remont. Z kolei w Gdańsku już podjęto decyzję o zmniejszeniu dopłaty z 7 tys. do 5 tys. Władze ratusza poinformowały, ze dofinansowanie nie przysługuje w przypadku jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponieważ to właśnie do nich jest skierowany program „Czyste Powietrze”.

Jakie są ceny kotłów w Polsce?

Rozważając remont instalacji ciepłowniczej warto rozeznać się w cenach rynkowych. Koszt kotła na biomasę zaczyna się od 1,5 tys. zł. Kocioł gazowy to wydatek rzędu co najmniej 2 tys. zł. Kotły na ekogroszek kosztują 5 tys. zł, a piec elektryczny – ok. 30 tys. zł.

Zarówno władze samorządowe, jak i autorzy ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” poprzez dofinansowanie chcąc zachęcić Polaków do remontów, dzięki którym poprawi się jakość powietrza. Dzięki bardziej ekologicznym urządzeniom możliwe jest ograniczanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny smród w bloku. Mieszkańcy wezwali policję
  2. Nowe wytyczne GIS. Może przez nie upaść wiele przedszkoli
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejny zakaz w Polsce może zostać przedłużony. Czekają na podpis premiera
Największe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęNajwiększe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News