Remont domu będzie możliwy dzięki rządowemu dofinansowaniu
pixabay/stux
Autor Radosław Święcki - 9 Maja 2020

Jeszcze 6 dni, potem program rusza. Możesz ubiegać się nawet o 30 tys. zł na remont w domu

Remont domu za rządowe pieniądze? To możliwe. 15 maja ruszy nowa wersja programu „Czyste powietrze”. Dofinansowanie będzie można uzyskać m.in. na wymianę pieca bądź instalację paneli fotowoltaicznych. Twórcy programu zapewniają, że procedury będą bardziej przyjazne niż w przypadku jego pierwszej wersji.

Remont z rządowym dofinansowaniem

Szykujcie się na wiosenny remont. Już w przyszły piątek ruszy program „Czyste powietrze” w wersji 2.0, którego szczegóły ujawnia portal Money.pl. Za rządowe pieniądze będzie można wymienić piec (na bardziej ekologiczny) bądź zainstalować panele fotowoltaiczne.

2 mln wyjątkowo pożytecznych zwierząt straciło życie w jednej polskiej gminie. Prawdopodobnie było to otrucie2 mln wyjątkowo pożytecznych zwierząt straciło życie w jednej polskiej gminie. Prawdopodobnie było to otrucieCzytaj dalej

Jakiego konkretnie wsparcia można się spodziewać planując remont? Przy modernizacji w wariancie podstawowym będzie można uzyskać 20 tys. zł. Jeżeli zaś postawimy na bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła, wówczas w grę wchodzi nawet 25 tys. zł, a jeśli dojdzie do tego instalacja paneli fotowoltaicznych, wówczas łączna suma może wynieść maksymalnie 30 tys. zł.

Kto będzie mógł skorzystać z finansowego wsparcia? Będą to właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, zaś wysokość dopłaty zależeć będzie nie tylko od zakresu prac, ale też dochodów. Finansowane będą mogły być przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja tego roku. Zmieniona wersja programu umożliwia również wsparcie inwestycji już zakończonych.

Odświeżona wersja programu „Czyste powietrze” zakłada skrócenie czasu rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni. Jego twórcy zapewniają, że wersja 2.0. będzie przyjaźniejsza dla potencjalnych beneficjentów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Zadziwiająca scena podczas minuty ciszy w Sejmie. Wielu będzie oburzonych

Krytyka programu „Czyste powietrze”

Funkcjonująca od jesieni 2018 roku pierwsza wersja programu „Czyste powietrze” spotkała się z krytyką Polaków. Skarżono się m.in. na trudności w uzyskaniu dofinansowania i długi okres rozpatrywania wniosków. Osoby chcące skorzystać z programu zwracały również uwagę na inercję ze strony urzędników i biurokracje.

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu w rozmowie z Money.pl bronią się, że średni czas rozpatrywania wniosku to 76 dni, a ewentualne opóźnienia wynikały z błędów popełnionych przez beneficjentów programu „Czyste powietrze”.

Wielkie zamieszanie spowodowane promocją w Lidlu. Klienci nie wiedzą co ile kosztujeWielkie zamieszanie spowodowane promocją w Lidlu. Klienci nie wiedzą co ile kosztujeCzytaj dalej

- Bardzo często było to wynikiem tego, że wnioskodawcy nie załączali do wniosku wymaganych dokumentów, m.in. dokumentu potwierdzającego własność nieruchomości. Bardzo wiele przypadków opóźnień wynikało z tego, że nieruchomości objęte wnioskami miały nieuregulowany stan prawny, co wielokrotnie powodowało konieczność skierowania sprawy do sądu, aby określić własność nieruchomości - tłumaczą przedstawiciele resortu klimatu, dodając, że w wielu przypadkach wnioskodawcy nie załączyli kompletnych dokumentów potwierdzających osiągnięte dochody lub błędnie je obliczyli, co ostatecznie skutkowało odesłaniem wniosku do poprawy i uzupełnienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiatr uszkodził dźwig. Drabina zwisała kilkadziesiąt metrów nad ziemią
  2. Nie żyje młody piłkarz, miał tętniaka mózgu. Tysiące kibiców w żałobie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. "Lepiej zapytajcie Chiny". Prezydent nagle przerwał konferencję i opuścił spotkanie za granicą
Szykuje się rewolucja w emeryturach, znacznie szybsze przejście na świadczenie. Prezydent już podpisał umowęSzykuje się rewolucja w emeryturach, znacznie szybsze przejście na świadczenie. Prezydent już podpisał umowęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News