Remont w niektórych wypadkach wymaga zgłoszenia
pixabay/stux
Autor Radosław Święcki - 6 Czerwca 2020

Remont domu lepiej zgłoś, inaczej mogą być kłopoty. Zanim zaczniesz, sprawdź czy nie grozi ci nawet 5 tys. zł kary

Planujesz w najbliższym czasie remont? Sprawdź czy nie powinieneś tego zgłosić do stosownego urzędu. Za samowolę budowlaną w tym wypadku grozi kara nawet 5 tys. zł.

Zgłoś remont!

Zbliżające się wakacje to dla większości Polaków czas na wypoczynek, ale wielu z nas wykorzystuje wolny czas na przeprowadzenie remontu domu bądź mieszkania. Nie wszyscy wiedzą, że zgodnie z prawem budowlanym niektóre czynności należy zgłosić do starostwa powiatowego bądź do urzędu miasta.

Wniosek ze zgłoszeniem prac remontowo-budowlanych należy złożyć przed rozpoczęciem robót. Urząd ma 21 dni na zapoznanie się z wnioskiem i - jeśli budzi on zastrzeżenia - wnieść sprzeciw. Jeżeli zaś po upływie trzech tygodni nie otrzymaliśmy żadnej informacji zwrotnej, oznacza to, że urząd wyraził zgodę na rozpoczęcie prac.

Prawo jazdy możesz stracić łatwo, jak nigdy. Przygotuj się, surowsze przepisy wchodzą już niebawemPrawo jazdy możesz stracić łatwo, jak nigdy. Przygotuj się, surowsze przepisy wchodzą już niebawemCzytaj dalej

Warto podkreślić, że w ustawie Prawo budowlane – jak przypomina serwis muratordom.pl – remont domu oznacza wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. Dopuszczalne jest stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyte w stanie pierwotnym. Oznacza to, że remontem będzie naprawa zużytych lub zniszczonych elementów budynku bądź ich wymiana (na przykład wymiana pokrycia dachu lub instalacji). Wspomniana wyżej bieżąca konserwacja nie została zdefiniowana w ustawie. Można przyjąć – jak podkreśla serwis – że obejmuje ona drobne prace takie jak malowanie, wymiana okładzin ściennych i podłogowych oraz urządzeń sanitarnych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Tragiczne zjawisko wraca do Polski? Nie żyje 20-letnia dziewczyna, jej kolega walczy o życie

Zgłoszenia wymaga remont obiektów oraz urządzeń budowlanych. Wyjątkiem jest remont obiektów wpisanych do rejestru zabytków, który wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ponadto wszelkie prace budowlane prowadzone w zabytku powinny być prowadzone przez osoby z kwalifikacjami oraz praktyką w konserwacji zabytków.

Biedronka rusza dziś z hitową akcją, szykuje się oblężenie sklepów. Nawet 12 sztuk dostaniesz za darmoBiedronka rusza dziś z hitową akcją, szykuje się oblężenie sklepów. Nawet 12 sztuk dostaniesz za darmoCzytaj dalej

Jeśli przystąpimy do prac remontowych bez zgłoszenia lub pomimo sprzeciwu, zostaniemy sprawcami samowoli budowlanej. Grozi nam za to kara, która – jak przypomina serwis Budimex-nieruchomosci – w przypadku obiektu, który wymaga zgłoszenia wynosi od 2,5 do nawet 5 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Może się rozwijać nawet przez 10 lat. Co roku dotyka 2 miliony osób
  2. "Polskę czeka ogromna katastrofa". Słowa znanego eksperta budzą grozę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świata
Kontrole w kraju chwilowo ustają, ale złapali już 1,9 tys. Polaków. Do Ciebie też mogą przyjść, kara wynosi 681 złKontrole w kraju chwilowo ustają, ale złapali już 1,9 tys. Polaków. Do Ciebie też mogą przyjść, kara wynosi 681 złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News