Rekrutacja może być łatwiejsza dzięki starcie w różnych konkursach naukowych
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 16.07.2019. Warszawskie komisje rekrutacyjne wywiesily listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkol srednich.
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Stycznia 2020

Dodatkowe punkty do rekrutacji do szkół pójdą na marne. Kuratorium zmienia zasady, a rodzice nie kryją oburzenia

Rekrutacja może być łatwiejsza dzięki starcie w różnych konkursach naukowych. Niestety, kuratorium ogranicza liczbę konkursów, dzięki którym można było zyskać dodatkowe punkty przy naborze do szkół. O zmianę zasad apelowali dyrektorzy szkół i ratusz - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Rekrutacja do szkół: konkursy dają dodatkowe punkty

Konkursy naukowe mogą mieć spore znaczenie przy rekrutacji do szkół, do których trudno się dostać ze względu na dużą konkurencję. “Decydujące znaczenie ma egzamin ósmoklasisty i oceny na świadectwie, ale wysokie miejsca w konkursach wiedzy, artystycznych i sportowych pozwalają uciułać 18 z 200 pkt, które liczą się w rekrutacji” - pisze “GW”.

Gazeta pisze, że lista konkursów, które mogą być zawarte na świadectwie ukończenia szkoły jest ustalana przez kuratorów oświaty na podstawie zgłoszeń ze szkół. W różnych województwach ten wykaz może być inny. Zeszłoroczna rekrutacja w województwie mazowieckim obejmowała ponad 1 tys. konkursów naukowych, ale ich poziomu nie da się często porównać.

Najtrudniejsze są konkursy składające się z kilku etapów, organizowane pod patronatem kuratorium. “Nieliczni laureaci to najlepsi z najlepszych, tytuł zdobyty na etapie wojewódzkim daje miejsce w dowolnie wybranej szkole” - czytamy.

Przez nowy pomysł na zakaz handlu w niedzielę wzrośnie szara strefa? Przez nowy pomysł na zakaz handlu w niedzielę wzrośnie szara strefa? "Pójście tą drogą byłoby niebezpieczne"Czytaj dalej

Konkursy to maszynka do zarabiania pieniędzy

Jednak lista konkursów akceptowanych przez kuratora budził wiele wątpliwości, a uwagi zgłaszali przede wszystkich dyrektorzy szkół. Jak pisze “GW”, pismo w tej sprawie wysłała do kuratorium oświaty dyrektorka miejskiego Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk.

„Na rynku powstały wyspecjalizowane w organizowaniu konkursów firmy, które poprzez celowe zapisy w regulaminach umożliwiają uczniom otrzymanie w łatwy sposób dużej liczby punktów. Konkurs jest opisywany jako „ogólnopolski”, uczeń rozwiązuje w szkole test wyboru składający się np. z 20 lub 30 pytań i otrzymuje dyplom laureata, nawet gdy osiągnął 15. miejsce. Tak naprawdę jest to konkurs szkolny, który nie powinien być punktowany. Rola firmy ogranicza się do pobrania opłaty i sprawdzenia karty odpowiedzi” - pisze cytowana przez “GW” dyr. Gospodarczyk.

Zdaniem dyrektorki to niesprawiedliwe, że uczniowie, którzy startują w olimpiadach kuratoryjnych, otrzymują tyle samo punktów, co uczestnicy komercyjnych i prostych do przejścia konkursów.

Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Nowe wymagania ws. konkursów, które obejmuje rekrutacja

Rzecznik mazowieckiego kuratorium oświaty Andrzej Kulmatycki poinformował, że kurator stworzył nowe kryteria na obecny rok szkolny w październiku. Na początku tego roku przypomniał je dyrektorom szkół jeszcze raz. Konkursy, jakie będą liczyć się w rekrutacji, muszą obejmować przynajmniej powiat i mieć co najmniej dwa etapy. Nie mogą być też odpłatne.

“GW” podaje, że rodzice nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw. Część z nich nie może odżałować, że przecież wśród płatnych konkursów są też te na bardzo wysokim poziomie, takie jak Kangur Matematyczny pod patronatem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Wykaz wszystkich konkursów, jakie będą się liczyć w rekrutacji będzie znany do końca lutego 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Ludzie po 50-tce będą zarabiać mniej? Nawet emerytura nie wystarczy
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News