imigranci w polsce
Pixabay/Grzegorz_Skibka
Autor Paulina Musianek - 1 Sierpnia 2019

Rekordowa liczba imigrantów w Polsce. Ma być jeszcze więcej

Jeszcze nigdy w Polsce nie pracowało tylu obcokrajowców. Liczba imigrantów rośnie pomimo, że rząd zastopował ułatwienia w polityce migracyjnej.

W rejestrach ZUS w maju widniało 628 tys. obcokrajowców, za których opłacane są składki emerytalne i rentowe. To aż o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Rośnie zarówno liczba pracowników z zagranicy, jak i ich legalne zatrudnienie – pisze “DGP”. Do budżetu wpływa coraz więcej pieniędzy pochodzących z podatków obcokrajowców.

Obcokrajowcy coraz chętniej zatrudniani w Polsce

Warto podkreślić, że dane Ministerstwa Pracy przekazane gazecie obejmują tylko osoby zatrudnione w formach, od których odprowadzane są składki, więc nie są w nich ujęci ci, którzy pracują np. na umowę o dzieło lub nielegalnie. Z każdym rokiem rośnie też liczba przyznawanych zezwoleń i oświadczeń o zatrudnianiu obcokrajowców.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Do kwietnia zarejestrowano ponad 570 tys. oświadczeń (wzrost o 23% w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 r.), wydano ok. 100 tys. zezwoleń na pracę (wzrost o 46%) oraz ok. 13 tys. zezwoleń na pracę sezonową (wzrost o 26%) – poinformował “DGP" resort pracy.

Udział osób z innych krajów na polskim rynku pracy jest niezwykle istotny, jak wspomina Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, pod koniec czerwca w urzędach pracy było 84 tys. wolnych ofert – dwa razy więcej niż w 2012 r., kiedy byliśmy w dołku cyklu koniunkturalnego.

Ukrainy są największą grupą pracujących u nas obcokrajowców

Obywatele Ukrainy pozostają wciąż najczęściej zatrudnianymi cudzoziemcami w Polsce, jak zauważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wydaje się dla nich ponad 70% zezwoleń na pracę, ponad 90% oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz znacznie powyżej 90% zezwoleń na pracę sezonową – poinformowało ministerstwo. Napływ pracowników z Ukrainy raczej szybko się nie skończy. Dzięki bliskości nie tylko geograficznej, ale i kulturowej oraz językowej, a także dużej liczbie pośredników, Ukraińcy na pewno nadal z chęcią będą wybierać Polskę, jak tłumaczy w "DPG" dr hab. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News