fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Polskie pieniadze.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 3 Listopada 2020

Będą rekompensaty, budżet idzie w setki milionów. Program nie obejmie jednej grupy

Rekompensaty dla sprzedawców kwiatów na cmentarzach omijają jedną grupę, która także poniesie straty przez decyzję rządu. Niestety, ale 180 mln zł w ramach rekompensaty nie będzie przysługiwać wszystkim. Kto może pożegnać się z pieniędzmi?

Rekompensaty od rządu za cmentarny lockdown

Rząd ostatnimi czasy nie ma dobrej passy, bowiem swoje niezadowolenie wobec aktualnie prowadzonej polityki wyrażają nie tylko kobiety oraz członkowie społeczności LBGT, ale także artyści oraz przedsiębiorcy. Do tej ostatniej grupy należy doliczyć już nawet sprzedawców kwiatów na cmentarzach.

Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Czytaj dalej

Zamknięcie cmentarzy wywołało lawinę negatywnych komentarzy zarówno ze strony celebrujących dzień Wszystkich Świętych, ale również przedsiębiorcy zarabiający na sprzedaży zniczy i chryzantem. Nawet zakup kwiatów na tzw. ostatnią chwilę nie wynagrodził strat przedsiębiorcom.

Polacy tłumnie rzucili się na pomoc branży i zorganizowali ogólnopolską akcję mającą na celu zakup kwiatów przeznaczonych na Wszystkich Świętych. "Kupcie na balkon, na stół... Pomóżcie!", pisali na portalach społecznościowych.

Rządzący także postanowili wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje i obiecali wypłatę rekompensaty dla pokrzywdzonych w wyniku cmentarnego lockdownu. Co więcej, w budżecie na rekompensaty przeznaczono, aż 180 mln zł.

Znaleziono szczątki rozbitego samolotu, na pokładzie był skarb. Odkrycie może przybliżyć nas do poznania tajemniczej katastrofyZnaleziono szczątki rozbitego samolotu, na pokładzie był skarb. Odkrycie może przybliżyć nas do poznania tajemniczej katastrofyCzytaj dalej

Portal Business Insider podaje, że faktyczne straty mogą być o wiele wyższe. Jednocześnie serwis informuje, że banki nie udzielają informacji ile gotówki Polacy wypłacają pieniędzy z bankomatów w okresie Wszystkich Świętych, jednakże od dłuższego czasu podawana jest kwota nawet miliarda złotych.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Rekompensaty nie dla wszystkich

Rekompensaty nie pokryją w stu procentach strat przedsiębiorcom, jednakże nie będą także dostępne dla wszystkich. Dzięki takiej decyzji rząd może spróbować wyjść z twarzą z zamknięcia cmentarzy, a jednocześnie utrzeć nosa tzw. szarej strefie, z którą walczy od kilku lat.

Lidl i Kaufland nie żałują pieniędzy. Szykują ogrom prezentów na świętaLidl i Kaufland nie żałują pieniędzy. Szykują ogrom prezentów na świętaCzytaj dalej

Rekompensaty będą przyznawane mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom. Rekompensaty będą przyznawane posiadającym co najmniej 50 dojrzałych chryzantem doniczkowych. Jednocześnie z rekompensat wykluczona zostanie kolejna grupa.

Rekompensaty nie będą obejmować super- i hipermarketów. Oznacza to, że sklepy takie, jak np. Biedronka, Lidl, Auchan czy Kaufland poniosą z tytułu cmentarnego lockdownu same starty, ponieważ rząd pominął je w swoich przepisach.

ARiMR informuje, że "zasady udzielenia pomocy producentom i sprzedawcom kwiatów, którzy ponieśli straty w związku z zamknięciem cmentarzy zostaną opublikowane po ich zatwierdzeniu". BI trafnie przypomina, że wstępne informacje widniejące na stronie obejmowały złożenie wniosku i oszacowanie ewentualnych strat.

Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowychKolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowychCzytaj dalej

Na pomoc sprzedawcom kwiatów rzuciły się także samorządy. W mediach społecznościowych przewinął się przykład pewnego burmistrza, który zdecydował się zakupić kwiaty od przedsiębiorców i obsadzić nimi park miejski. Do kupowania kwiatów samorządowcy zachęcali także prywatnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Legenda polskich skoków narciarskich ma koronawirusa. Wojciech Fortuna przeżywa dramat, chodzi o jego żonę
  7. Niestety, rozkręca się sezon, uciążliwość dotyka setek tysięcy Polaków. Syrop z buraka na szczęście zwalcza okropność w okamgnieniu
Od dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana. Dotyczy kwarantanny PolakówOd dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana. Dotyczy kwarantanny PolakówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News