rekompensata za prąd
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News 11.01.2019. n/z Rachunek za prad.
Autor Komunikaty prasowe - 30 Stycznia 2020

Rekompensata za prąd prezentem dla Polaków czy "zafałszowywaniem cen"? Dopłaty ryzykowne dla Polaków

Rekompensata w wysokości 100 proc. podwyżek cen prądu zostanie przewidziana dla osób mniej zamożnych, a dokładniej tych z pierwszego progu podatkowego - miał poinformować niedawno minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Pomysł ten skomentował w rozmowie z Money.pl, były minister gospodarki, Janusz Steinhoff, którego uważa, że są inne narzędzia wsparcia osób ubogich, a zniekształcanie cen energii według niego niczemu nie służy.

Rekompensaty nie dla wszystkich

Rekompensaty za prąd trafią do kieszeni wielu Polaków, jednak nie do wszystkich. Obejmą one tylko tych, których zarobki mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, czyli ich roczny dochód nie przekracza 85 528 zł. Pieniądze te mają wynagrodzić przesądzone już podwyżki cen prądu. Warto zaznaczyć, że rekompensaty nie będą przyznawane z automatu, tylko trzeba będzie się po nie zgłosić. Trwają pracę nad ustawą, która będzie to regulować.

Biedronka rusza z nowym programem. W 136 sklepach zakupy zrobisz za połowę cenyBiedronka rusza z nowym programem. W 136 sklepach zakupy zrobisz za połowę cenyCzytaj dalej

Rekompensaty są nieracjonalne?

O skomentowanie sprawy rekmpensat pokusił się były minister gospodarki Janusz Steinhoff w rozmowie z Money.pl.

- Mam wątpliwości czy to rozwiązanie jest racjonalne (...) Jeżeli będziemy cenę tej energii elektrycznej zafałszowywać poprzez różne dopłaty, to stworzymy świadomie ułomny rachunek kosztów w gospodarce — mówi Steinhoff.

Według niego na cenę energii elektrycznej wpływa cena paliwa, z którego tworzona jest energia oraz koszty środowiskowe. - Produkujemy energie elektryczna w większości z węgla, czyli z paliw stałych. Z węgla brunatnego i węgla kamiennego. Koszty emisji są bardzo wysokie. Emitujemy około 800 kilogramów CO2 na jedną MWh, a emisja tony dwutlenku węgla kosztuje 25 euro więc łatwo sobie uzmysłowić, jaki jest koszt opłat środowiskowych — dodaje.

Janusz Steinhoff daje też rady, w jakim kierunku powinna iść polityka dotycząca rynku energetycznego w Polsce. - Przede wszystkim powinniśmy skupić się na tworzeniu konkurencyjnego rynku energii elektrycznego. Należy konsekwentnie zmieniać mix energetyczny, który będzie uwzględniał uwarunkowania wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej — podkreśla.

Natomiast w przypadku polskiego górnictwa ekspert zauważa, że przez ostatnie 15 lat polskie elity klimatyczne okłamywały twierdząc, że wydobycie węgla w Polsce ma przyszłość. - Górnikom należy mówić prawdę. Kopalnie w Polsce zmniejszają wydobycie, bo kończą się zasoby. Nie budujemy nowych kopalń, poza jedną kopalnią węgla koksującego. Trzeba mieć świadomość, że ten problem trzeba rozwiązać w oparciu o narzędzia, jakimi dysponuje rząd.

17 tys. aut w Polsce z rażącymi wadami. Twój samochód też może odwiedzić serwis17 tys. aut w Polsce z rażącymi wadami. Twój samochód też może odwiedzić serwisCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Napój, który oczyszcza jelita. Do jego przygotowania wystarczą dwa składniki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski
Najbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiNajbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News