Rekompensaty za zużycie energii elektrycznej
needpix/adam_gorka
Autor Maria Glinka - 26 Lutego 2020

15 milionów Polaków może liczyć na dodatkowe pieniądze od rządu. Otrzymają nawet po kilkaset złotych

Rekompensata za prąd ma obejmować między 86 a 87 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Nad projektem ustawy dotyczącej zwrotu pieniędzy trwają już konsultacje, po których bezzwłocznie wkroczy na drogę legislacyjną.

Rekompensata - na ile pieniędzy mogą liczyć Polacy?

Rekompensata, z której skorzysta blisko 15 milionów Polaków, będzie uzależniona od zużycia prądu. Zwrot pieniędzy wahać się między 34 zł a 308 zł - przyznał wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

Przepisy zawarte w projekcie ustawy doprecyzowują wysokości rekompensaty z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 r. Zgodnie z nowymi zasadami przy zużyciu od 63 kWh do 500 kWh energii elektrycznej można liczyć na 34,08 zł. Gospodarstwa domowe, które wykorzystają od 500 kWh do 1200 kWh otrzymają zwrot wysokości 82,80 zł, a od 1200 kWh do 2800 kWh - 190,86 zł. Zużycie więcej niż 2800 kWh energii, bez względu na jego ostateczną wysokość, poskutkuje rekompensatą na poziomie 306,75 zł.

Zgodnie z szacunkami koszt rekompensat ma przekroczyć 2,4 miliarda złotych - podaje tvn24bis.pl.

Wiosenne porządki na działce mogą cię sporo kosztować. Kara to nawet 5000 złWiosenne porządki na działce mogą cię sporo kosztować. Kara to nawet 5000 złCzytaj dalej

Zwrot za prąd, ale nie dla wszystkich

Rekompensata nie obejmie niektórych grup obywateli. W celu uniknięcia bogacenia się najzamożniejszych dofinansowanie nie będzie przysługiwał odbiorcy końcowemu, którego dochód w 2019 r. przekroczył kwotę 85 528 zł - informuje tvn24bis.pl. W przeliczeniu miesięcznym jest mowa o zarobku w wysokości 7 127 brutto.

Kolejnymi osobami wykluczonymi z rekompensaty są obywatele, którzy posiadają długoterminowe lub kompleksowe umowy sprzedaży prądu na cały 2020 rok i na mocy których cena energii w całym 2020 roku nie wzrosła w stosunku do ceny prądu, która obowiązywała odbiorcę 31 grudnia 2019 r.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Warunki otrzymania rekompensaty

W celu uzyskania zwrotu niezbędne będzie złożenie deklaracji w punkcie obsługi firm, z którymi została zawarta umowa sprzedaży prądu. W oświadczeniu należy wykazać, że nie przekroczyło się drugiego progu podatkowego (dochód powyżej 85 528 zł).

Dodatkowym wymogiem będzie osiągnięcie przynajmniej minimalnego progu zużycia energii elektrycznej, który jest wyznaczony na 63 kWh.
Według projektu ustawy, termin złożenia deklaracji pod rygorem odpowiedzialności karnej, w której obywatel będzie poświadczał, że energia elektryczna nie jest wykorzystywana dla celów działalności gospodarczej, upływa 31 grudnia 2020 r.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Jak dostarczyć oświadczenie?

Projekt ustawy proponuje wiele form złożenia deklaracji. Jedną z nich ma być dostarczenie oświadczenia do punktów obsługi firm, z którymi odbiorcy są związani umową sprzedaży prądu. Będzie również możliwość wysłania deklaracji pocztą.

Oświadczenia będą mogły być dostarczone także przy pomocy poczty elektronicznej. Jednak wymogiem skorzystania z tego kanału komunikacji jest podpisanie wiadomości kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź podpisem zaufanym.

Ostatnią formą przekazania deklaracji jest użycie systemu teleinformatycznego, który służy do komunikacji między klientem a przedsiębiorcą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News