Rząd da obiecane rekompensaty? Ministerstwo się wykręca
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 22 Listopada 2020

Czy Polacy otrzymają rekompensaty za wyższe rachunki? Ministerstwo się wykręca

Na początku tego tygodnia Enea, Energa, PGE oraz Tauron, czyli tzw. sprzedawcy z urzędu zgodnie z oczekiwaniami złożyły prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wnioski dotyczące podwyżki cen energii. Czy Polacy będą mogli liczyć na zapowiadane przez rząd rekompensaty za wyższe rachunki? Ministerstwo Klimatu i Środowiska się wykręca.

Będą rekompensaty za wyższe rachunki?

Już na początku tego roku przedstawiciele rządu obiecywali Polakom rekompensaty za wyższe ceny prądu. Czy będą? Teraz rząd się wykręca, a że wyższe ceny prądu będą jest niemal pewne.

Na początku tego tygodnia Enea, Energa, PGE oraz Tauron, czyli tzw. sprzedawcy z urzędu zgodnie z oczekiwaniami złożyły prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wnioski dotyczące podwyżki cen energii. - Wszyscy czterej tak zwani sprzedawcy z urzędu (Enea, Energa, PGE oraz Tauron) złożyli wnioski taryfowe dotyczące wysokości cen energii dla gospodarstw domowych w 2021 roku - poinformowała w rozmowie z TVN 24 Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki.

Portal stacji przypomina, że na początku tego roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki wspomnianym sprzedawcom. Zgodnie z zatwierdzonymi taryfami ceny dla klientów PGE obrót wzrósł wówczas średnio o 11,6 procent, Enei - 12,2 proc., Energi - 11,3 proc., a Tauronu o niemal 13 proc.

Na jakie wzrost cen liczą teraz sprzedawcy? Większość z nich niechętnie komentuje wnioski, podkreślając jedynie, że mają one charakter poufny. Rozmowny jest jedynie wiceprezes PGE Paweł Strączyński, który w rozmowie z Parkiet TV podkreśla, że nie można „udawać, że problemu nie ma”.- Tam, gdzie taryfy zatwierdza Prezes URE, tam notujemy poważne problemy finansowe, EBITDA jest ujemna. Bez kompleksowego systemowego rozwiązania ze spółkami obrotu będzie poważny problem - powiedział Strączyński.

Pytany o to, jakiej podwyżki opłaty PGE oczekuje, Strączyński odpowiedział, że „kilkanaście procent”.

Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewałoIle się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewałoCzytaj dalej

Jeśli zatem Urząd Regulacji Energetyki przychyli się do wniosku sprzedawców, wówczas musimy liczyć się ze znaczącymi podwyżkami rachunków za prąd. Tymczasem rząd od dłuższego czasu zapowiadał rekompensaty dla odbiorców indywidualnych. Już na początku tego roku w rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN 24 wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślał, że "zasada będzie taka, że po końcu roku, kiedy (...) będziemy mogli określić, ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd, zrekompensujemy tę różnicę"

W lutym opublikowano projektu ustawy w tej sprawie, gdzie jak przypomina TVN 24 zamiast zapowiadanej wcześniej pełnej rekompensaty dla wszystkich klientów indywidualnych znalazły się próg dochodowy i ograniczenie kwotowe. Zwrot koszów podwyżki jak zakładał projekt miał wynosić w zależności od zużycia, od 34 do 306 zł, podczas gdy wcześniej wicepremier Sasin mówił, że "intencja jest taka, by rzeczywiście 100 procent nadpłaty w stosunku do zeszłego roku zrekompensować".

Ostatecznie projekt znalazł się w sejmowej zamrażarce, a we wrześniu wspomniany wicepremier pytany o rekompensaty mówił już tylko, że „będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd”.

Komentarz ministerstwa

TVN 24 zwrócił się z pytaniem o rekompensaty do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w którego kompetencjach znalazły się ewentualne działania w tym zakresie. Resort wykręca się jednak od konkretnej odpowiedzi zasłaniając dokonaną w ramach niedawnej rekonstrukcji rządu reorganizacją (przypomnijmy, że w wyniku rekonstrukcji zdecydowano o połączeniu resortów środowiska i klimatu).

- Ze względu na tegoroczną reorganizację struktur Ministerstwa Aktywów Państwowych i przeniesienie działu energia do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, projekt został ponownie poddany pod analizę uwarunkowań prawnych i regulacyjnych – odpowiada Ministerstwo Środowiska i Klimatu.

- W ramach powyższych analiz uznano, że potrzebne jest wypracowanie całościowego podejścia do wyzwań związanych z kosztami ponoszonymi przez odbiorców końcowych energii elektrycznej. Proponowane rozwiązanie powinno być kompleksowe i systemowe, zorientowane na zastosowanie w horyzoncie długoterminowym (wieloletnim). Przede wszystkim jednak ma być skoncentrowane na potrzebach najbardziej wrażliwych odbiorców energii elektrycznej – dodano.

Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywać4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News