Rekompensata tylko dla wybranych
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 15 Lutego 2020

Rekompensaty na 306 zł nie dla wszystkich. Pieniądze dostaną tylko wybrani

Rekompensata za wyższe ceny prądu w 2020 roku jest jednym z pomysłów władzy na ich trend wzrostowy. Jak się jednak okazuje, nie dostaną jej wszyscy. Wynika to wprost z zapisów ustawy dotyczącej rekompensat. Sprawę przybliżył portal Wprost.

Rekompensata za zużycie prądu po wyższych cenach ma czekać Polaków na przełomie 2020 i 2021 roku. Obecnie Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad ustawą, która umożliwi wypłatę zwrotu za płacenie wyższych cen energii. Jednak, jak donosi Wprost, zapisy ustawy mówią jasno - nie wszyscy mogą liczyć na zwrot pieniędzy.

Już na początku należy zaznaczyć, że rekompensaty obejmą jedynie gospodarstwa domowe, a innym placówkom rekompensata się po prostu w myśl ustawy nie należy. Warto jednak podkreślić, że pieniądze nie trafią do wszystkich Polaków mieszkających w gospodarstwie domowym. Tutaj też ministerstwo postarało się o zawężenie grupy, do których trafić ma rekompensata.

981 zł trafi do prawie 10 mln Polaków. Pieniądze możesz dostać także i ty981 zł trafi do prawie 10 mln Polaków. Pieniądze możesz dostać także i tyCzytaj dalej

Rekompensata nie trafi do rąk każdego. Pieniądze dostaną jedynie wybrani

Wprost donosi, że to czy rekompensata trafi do odbiorcy, czy też nie, zależy przede wszystkim od tego, jaki był poziom zużycia energii oraz od dochodu uzyskanego w roku 2019. Ci, którzy nie przekroczyli dochodami II progu podatkowego, mogą liczyć na pieniądze. Muszą jednak wykazać także, iż w 2020 roku zużyli więcej energii niż 63 kWh.

- W związku z tym, że sytuacja na rynku energii elektrycznej ustabilizowała się, nie ma uzasadnienia dla kontynuowania wsparcia państwa w tak szerokim zakresie, jak to miało miejsce w 2019 r. Mając na uwadze powyższe, w 2020 r. postanowiono wprowadzić rozwiązanie mające na celu ochronę jedynie odbiorców końcowych szczególnie narażonych na negatywne skutki wzrostu cen energii elektrycznej, a więc odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Na tym jednak nie koniec. Aby rekompensata do nas trafiła, nie możemy tylko spełniać wyżej wymienionych warunków i oczekiwać z założonymi rękoma. Jeśli będziemy chcieli otrzymać pieniądze, będziemy musieli wypełnić odpowiednią deklarację. Wówczas, jak zaznaczono w ustawie "przedsiębiorstwa obrotu i operatorzy systemów dystrybucyjnych będą odpowiedzialni za ustalenie poziomu zużycia energii elektrycznej oraz kwalifikacji do danej wysokości rekompensaty".

Co ciekawe, to właśnie dostawcy wypłacą Polakom pieniądze w ramach rekompensaty. Jednak władza określiła już w ustawie, że pieniądze zostaną w całości operatorom zwrócone. Pochodzić one będą z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Przypomnijmy w tym miejscu, że przewidziano cztery stawki rekompensat. Są to: 34,08 zł, 82,80 zł, 190,86 zł oraz 306,75 zł. Samo przyznanie rekompensaty nie oznacza, że otrzymamy najwyższą jej kwotę.

Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  2. Nie żyje 16-letnia Karolina. Nastolatka przez pół życia walczyła z chorobą
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Tysiące seniorów mogą stracić trzynastą emeryturę. Zadecyduje jeden szczegół, o którym mało kto wie
Już wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złJuż wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News