Rekompensaty za wyższe ceny prądu
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 8 Stycznia 2020

Rekompensaty za droższy prąd. Wiemy już, ile dopłacą ci do rachunku

Rekompensata za podwyżkę prądu trafi do portfeli Polaków, jak wynika z planu partii rządzącej. Wiemy kiedy to się stanie. Minister Jacek Sasin wyjawił jakie są plany rządu, w związku z rosnącymi rachunkami.

Rekompensata za podwyżkę prądu

Rekompensata za podwyżkę prądu trafi do kieszeni Polaków, jednak stanie się to dopiero pod koniec roku. Ceny prądu w tym roku będą wyższe i jest to już przesądzone. Zarówno będzie to dotyczyć gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw.

Przeciętny Polak zapłaci za rachunek od 10 do 12 proc. więcej niż to było do tej pory, czyli o około 9 zł w przypadku trzyosobowej rodziny. Jest to i tak całkiem pozytywna informacja, wszak firmy energetyczne miały około trzykrotnie wyższe żądania podwyżek.

Minister rodziny o zmianach w świadczeniu 500 plus dla emerytów. 100 zł więcej, które robi różnicęMinister rodziny o zmianach w świadczeniu 500 plus dla emerytów. 100 zł więcej, które robi różnicęCzytaj dalej

Mechanizm wypłacania rekompensat został już stworzony

Rząd znalazł rozwiązanie na podwyżki prądu w postaci rekompensat, które zostaną przyznane pod koniec roku i trafią prosto do kieszeni rodaków. Mechanizm jest już co prawda stworzony, jednak wciąż wydaje się dość mglisty.

“Model jest gotowy. Pod koniec roku, gdy będzie można policzyć, ile więcej dane gospodarstwo domowe zapłaciło za prąd, będą wypłacane rekompensaty” - tłumaczy Jacek Sasin, wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, cytowany przez Money.pl. Portal wykalkulował, że jedno gospodarstwo domowe dostanie 108 zł rekompensaty, co stanowi właściwie jeden rachunek energetyczny. Czyli z budżetu państwa zostanie wydane na ten cel przeszło miliard złotych.

W jaki sposób rekompensaty trafią do Polaków?

W naszym kraju energia elektryczna jest dostarczana przez czterech sprzedawców z urzędu, których taryfy zatwierdzane są przez Prezesa URE, są to: Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż. Energia elektryczna trafia do przeszło 15 milionów gospodarstw domowych. Rekompensaty, które znajdą się w ich portfelach pod koniec roku będą niczym prezent gwiazdkowy. W jaki sposób jednak do nich trafią? Tego jeszcze nie wiadomo. I to nie jedyna problematyczna sprawa.

“Widzę dwa problemy tego rozwiązania. Po pierwsze, Polakom w jakiś sposób trzeba te pieniądze wręczyć. Rodzi się pytanie jak? Będą musieli składać wnioski i pokazywać, ile zapłacili za prąd w danym roku czy wypłacimy z góry taką samą kwotę? Po drugie, takie rozwiązanie rodzi masę problemów, masę biurokracji i jeszcze więcej niepotrzebnych kosztów. Rekompensaty za cały rok są atrakcyjnie politycznie, ale zupełnie nierozsądne w długim terminie. Ceny prądu od tego się nie zmienią. To może zmienić tylko prawdziwa polityka energetyczna, a tej niestety nie ma” - podsumował dr Aleksander Łaszek, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju, w wypowiedzi dla Money.pl.

ZUS masowo odbiera świadczenia, a skala kontroli przypomina nękanie. Protesty matek w całym krajuZUS masowo odbiera świadczenia, a skala kontroli przypomina nękanie. Protesty matek w całym krajuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Z ostatniej chwili: Justin Bieber jest nieuleczalnie chory
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News