Zdecydowana większość Polaków nie nosi rękawiczek ochronnych podczas zakupów
Wikimedia/MOs810, (CC BY-SA 3.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Listopada 2020

9 na 10 Polaków podczas zakupów w ogóle nie robi jednej rzeczy. Połowa z nich nie boi się zakażenia

Badanie konsumenckie wykazało jaki stosunek mają Polacy do noszenia rękawiczek ochronnych podczas zakupów spożywczych, o wiele łatwiej nam zakładać maseczki. Prawie połowa Polaków nie boi się zakażenia koronawirusem.

Rękawiczki ochronne i maseczki

UCE RESERACH przeprowadziło na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail badanie, które miało na celu sprawdzić jaki stosunek mają Polacy wobec noszenia rękawiczek ochronnych, dezynfekowania rąk, czy zakładania maseczek.

Waloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciWaloryzacja już pewna, minister potwierdziła kwoty. Wiemy, na co mogą liczyć emeryciCzytaj dalej

Wyniki badań, na które powołuje się Interia, nie są zbyt optymistyczne. Aż 88,3 proc. w ostatnich dwóch miesiącach epidemii nie nosi podczas zakupów rękawiczek ochronnych. Systematycznie rękawiczki zakłada zaledwie 10 proc. badanych.

- Podejście to może wynikać z niewygody użytkowania, ogólnego braku zdyscyplinowania i złych nawyków jeszcze sprzed pandemii. Przecież niepisana zasada wybierania owoców, warzyw czy pieczywa przez folię obowiązuje już od dawna, a niektórym wciąż trzeba o tym przypominać. Ponadto ludzie są zwyczajnie zdezorientowani i zmęczeni z powodu ciągłych zmian w zakresie obostrzeń. I stają się mniej uważni - powiedziała cytowana przez Interię Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland.

Naukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićNaukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićCzytaj dalej

Nosząc maseczkę, czy rękawiczki ochronne dbasz o innych

Okazuje się, że Polacy nie dbają zbyt o innych. Aż 70,6 proc. osób noszących rękawiczki robi to, ponieważ boi się zachorować. Osoby, które nosząc rękawiczki nie chcą doprowadzić do zakażenia innych są w zdecydowanej mniejszości - taki powód wymieniło 10,2 proc. osób.

Polacy nie przywiązują zbyt wielkiej wagi do obowiązujących przepisów. Świadczy o tym m.in. fakt, że jedynie 7,3 proc. Polaków przyznało, że noszą rękawiczki ochronne ze względu na ustawowy obowiązek. Niecałe 3 proc. Polaków (2,9 proc.) jako powód wymieniło przyzwyczajenie z pierwszej fali epidemii, a 6,6 proc. nie potrafiło podać konkretnego powodu.

- Rękawiczki w sklepach spożywczych noszą przede wszystkim osoby najbardziej ostrożne i obawiające się o własne zdrowie. Troska o innych, jako kluczowa przesłanka, niestety nie pozostaje w świadomości większości ludzi. Może to wynikać z egoizmu połączonego z niechęcią do używania niewygodnych rękawiczek, ale też ze słabego masowego przekazu na temat wspólnych, społecznych korzyści wynikających z zakładania ich - stwierdziła cytowana przez Interię dr Urszula Kłosiewicz-Górecka, członek Zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed ChrystusemOdkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed ChrystusemCzytaj dalej

Trudno powiedzieć, czy brak rękawiczek ochronnych podczas zakupów jest wyrazem egoizmu. Gdyby tak było, Polacy przestaliby także chodzić w maseczkach. Oprócz tego, co zauważyła Kłosiewicz-Górecka istotnym powodem, dla którego wiele osób rękawiczek nie nosi jest troska o środowisko - o ile można kupować maseczki wielorazowego użytku, o tyle rękawiczki trzeba wyrzucić po każdej wizycie w sklepie lub nawet częściej, uwagę na to zwrócił dr Michał Sutkowski, którego zdaniem nie liczy się fakt noszenia rękawiczek ochronnych, tylko sposób ich użytkowania. Zdaniem doktora Sutkowskiego jeśli założymy rękawiczki i zaczniemy wszystkiego dotykać: półek, produktów, czy koszyka to tak samo, jakbyśmy wcale ich nie mieli.

Sutkowski zwraca też uwagę, że rękawiczki powinniśmy wymieniać za każdym razem, gdy dotykamy produktów nieopakowanych.

- W przestrzeni publicznej zdecydowanie brakuje odpowiedniej edukacji w tym temacie, prowadzonej przez specjalistów, a nie polityków. Z moich obserwacji wynika, że klienci sieci handlowych rzadko używają środków dezynfekujących - zarówno przed jak i po dokonanych zakupach, jak również nie stosują rękawiczek, a jeśli już, to często korzystają z nich w nieprawidłowy sposób, a to może przynieść więcej szkody niż pożytku - stwierdził Karol Kamiński z Grupy AdRetail.

Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownuNarodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od poniedziałku rusza nabór wniosków na nowe świadczenie. Możliwe, że zasiłek należy się i tobie
2. Tomek przerwał milczenie na temat warunków pracy w Biedronce. "Ludzie się na nas wyżywają"
3. Podstawowa opłata z podwyżką, już 264,60 zł należności. Wielu nie płaci, a kara wynosi aż 735 zł

Kichamy na wirusa

Osoby, które deklarują, że nie noszą rękawiczek, jaki główny powód wymieniają to, że nie boją się zakażenia koronawirusem - tak odpowiedziało 45,8 proc. badanych z grupy robiących zakupy bez rękawiczek.

Ponad 13 proc. (13,4 proc.) twierdzi, że w zasadzie nie ma takiego obowiązku. Nieco mniej (11,7 proc.) nie zakłada rękawiczek, ponieważ inni też tego nie robią, a 9,5 proc. po prostu o tym zapomina.

Jest także grupa, która swój brak rękawiczek tłumaczy tym, że nie zostały one udostępnione w sklepie. Tego zdania jest 6,4 proc. respondentów.

500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegółyCzytaj dalej

- Wyniki przeprowadzonego badania są mocno niepokojące. Świadczą przede wszystkim o ignorowaniu zagrożenia. Konsumentom brakuje zaangażowania w tworzenie wspólnej, bezpiecznej przestrzeni w sklepach, z których korzystają na co dzień - powiedział cytowany przez Interię Michał Majszczyk z Hiper-Com Poland.

Jan Bodnar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego przypomina, że obowiązek noszenia rękawiczek ochronnych, podobnie jak maseczek obowiązuje wszystkie osoby przebywające w placówkach handlowych.

- Ustawodawca wskazuje, że środki ochronne mogą polegać na zapewnieniu rękawiczek jednorazowych lub stosowaniu środków do dezynfekcji. W praktyce placówki handlowe często dają do wyboru jedno i drugie. Natomiast ewentualna odpowiedzialność karna czy wykroczeniowa jest zawsze indywidualna. Konsument odpowiada za niestosowanie środków ochrony, a osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie danego sklepu - za niezapewnienie tychże środków - poinformował radca prawny Marek Niczyporuk.

Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet SomaliiNiemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet SomaliiCzytaj dalej

Zdaniem Karola Kamińskiego „w przestrzeni publicznej zdecydowanie brakuje odpowiedniej edukacji w tym temacie, prowadzonej przez specjalistów, a nie polityków. Z moich obserwacji wynika, że klienci sieci handlowych rzadko używają środków dezynfekujących - zarówno przed jak i po dokonanych zakupach, jak również nie stosują rękawiczek, a jeśli już, to często korzystają z nich w nieprawidłowy sposób, a to może przynieść więcej szkody niż pożytku”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Polaków czeka godzina policyjna? Takie rozwiązanie wprowadziły już inne kraje w Europie
  3. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  4. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  5. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  6. Kamil Stoch i jego żona zachwycili kibiców. Nasz mistrz pokazał fanom swoje "dziecko" (FOTO)
  7. Nic dziwniejszego dziś nie zobaczysz. Rozbili jajko i oniemieli patrząc na zawartość, wszystko się nagrało
Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News