Rejestr ZUS ma zbierać informacje dotyczące umów o dzieło
Pikist
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Grudnia 2020

Od 1 stycznia tysiące Polaków trafi do specjalnego rejestru. Przekazanie danych jest obowiązkowe

Rejestr umów o dzieło wejdzie w życie już 1 stycznia. ZUS uspokaja, że chce w ten sposób tylko zbierać informacje dotyczące aktywności zawodowej Polaków, a gromadzone dane mają być potrzebne tylko w celach statystycznych. Przedsiębiorcy obawiają się jednak, że chodzi o coś więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest rejestr umów o dzieło,
  • W jakim celu ma zostać wprowadzony,
  • Czego ZUS dowie się z rejestru.

Rejestr umów o dzieło w ZUS

Przepisy dotyczące obowiązku rejestrowania w ZUS umów o dzieło uchwalono przy okazji wdrażania Tarcz Antykryzysowych. Rejestr ma obejmować wszystkie umowy o dzieło zawarte z osobą, z którą płatnik składek nie pozostaje w stosunku pracy oraz umowy o dzieło zawarte z osobą, która nie wykonuje dzieła na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Rejestr ma obowiązywać już od 1 stycznia 2021 roku, a przedsiębiorcy będą mieli bardzo mało czasu, by zarejestrować umowy w ZUS - tylko siedem dni. Dzięki wprowadzeniu rejestrowania umów o dzieło, do ZUS-u spłyną informacje o każdej osobie zatrudnionej na zasadach umowy o dzieło wraz z kompletem informacji kontaktowych do niej.

Każdy przedsiębiorca składający wniosek ZUS RUD (Rejestr Umów o Dzieło) będzie musiał także zdać sprawę z tego, czego dotyczy przedmiot umowy, a także, na jaki okres została zawarta. Wiadomo też, że nie trzeba będzie podawać kwoty wynagrodzenia. Według informacji “Rzeczpospolitej” obowiązek informowania ma objąć tylko umowy zawierane po nowym roku.

- Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło. Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości - zapewniała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. cytowana przez “Rzeczpospolitą”.

IMGW bije na alarm, ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oberwą kierowcy, grozi mandat na 200 złIMGW bije na alarm, ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oberwą kierowcy, grozi mandat na 200 złCzytaj dalej

- To rozwiązanie ułatwi też weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych. Gdy projektowaliśmy i świadczyliśmy pomoc z tarczy antykryzysowej, problemem był brak wystarczających informacji o skali zawieranych w Polsce umów o dzieło. Dzięki tej zmianie od 1 stycznia będziemy we współpracy z naszymi klientami tworzyć bazę, która pozwoli na ocenę skali tego zjawiska - dodaje Uścińska i tłumaczy, że sposób informowania ZUS o zwieranych umowach będzie bardzo łatwy. Podstawowe dane o zawartej umowie będzie trzeba przesłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

ZUS będzie sprawdzał

ZUS nie kryje się z tym, że rejestr będzie pomocny przy sprawdzaniu, czy przedsiębiorcy we właściwy sposób stosują umowy o dzieło, czy służy im to wyłącznie do unikania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Przedsiębiorcy w związku z powyższym obawiają się, że rejestr będzie służył kontrolerom do kwestionowania zawartych umów. Obawa jest tym większa że od lat nie udało się wypracować jasnego stanowiska dotyczącego tego, co jest dziełem, a co nie, podaje “Rz”.

- Przedsiębiorcy są bardzo zaniepokojeni wprowadzeniem tego rejestru. Obawiają się masowych kontroli i przekwalifikowywania tego typu umów np. na oskładowane umowy o pracę- skomentował cytowany przez portal Jakub Bińkowski, dyrektor departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Rejestr może posłużyć do pełnego oskładkowania umów o dzieło, o czym mówi się już od lat. Będziemy się jednak temu sprzeciwiać, bo na zwiększanie kosztów pracy naszym zdaniem nie ma dziś miejsca - dodaje.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Ile zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawki
  2. Emeryci mają się z czego cieszyć. ZUS wyszykował im prezent
  3. Możesz załapać się na 1500 zł dopłaty dla dziecka. Wystarczy, że złożysz wniosek

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News