OFE i emerytury
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 3 Września 2020

10 tys. zł dla każdego Polaka. Rząd wraca do swojego pomysłu

Reforma OFE i emerytur wraca na tapet. Czy rządowy plan zmian w systemie dojdzie do skutku? Jeżeli tak, każdy Polak będzie mógł liczyć na 10 tysięcy złotych. Oczywiście nie od razu, ale w postaci dodatków emerytalnych.

System emerytalny oraz OFE muszą zostać w końcu zreformowane, mówił kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki. Przypomnijmy, że plany likwidacji OFE i przelania zgromadzonych na nich pieniędzy na Indywidualne Konta Emerytalne były już na dość wysokim poziomie zaawansowania, jednak pandemia koronawirusa wstrzymała bieg prac. Teraz temat powraca. Czy uda się w końcu dopiąć do końca zmiany w polskim systemie emerytalnym? I co one będą oznaczały?

Rząd dalej straszy koronamandatami. Jednak sędziowie mają świetne wieści dla PolakówRząd dalej straszy koronamandatami. Jednak sędziowie mają świetne wieści dla PolakówCzytaj dalej

OFE do likwidacji. Emerytury będą wyższe?

OFE miały zniknąć z polskiego systemu emerytalnego 1 czerwca. Pandemia koronawirusa spowodowała, że prace nad zmianami w systemie zostały zawieszone. Póki co Polacy nadal trzymają na Otwartych Funduszach Emerytalnych olbrzymie pieniądze. Liczba aktywnych rachunków przekracza 15 milionów, a zgromadzony na nich kapitał to aż 130 mld złotych. Przeciętna wartość konta w OFE to 10 tys. złotych i to właśnie te pieniądze – pomniejszone o "opłatę przekształceniową" – miałyby trafić na IKE, co zdaniem premiera jest "oddaniem pieniędzy, przywróceniem własności".

Kiedy reforma zostanie sfinalizowana? Nie zapowiada się by miało to szybko nastąpić. W projekcie budżetu na 2021 roku na próżno szukać choćby zgłoski na ten temat. Premier wskazuje, że o obietnicy pamięta, a reforma zostanie prędzej czy później przeprowadzona, jednak wprowadzanie zmian w sytuacji, gdy gospodarka jest zainfekowana koronawirusowym kryzysem jest zwyczajnie nieopłacalne. Średnia wartość konta w OFE to 10 tys. złotych. Okazuje się jednak, że gdy weźmiemy pod lupę rozkład środków, optymizm gaśnie. Jak wskazuje portal Wirtualna Polska, aż połowa Polaków ma na swoich kontach mniej niż 5 tys. złotych, a zaledwie jedna trzecia z nas ponad 10 tys. Widać także różnice płciowe. Przeciętna wartość "damskiego konta" to zaledwie 8 tys. złotych, przy 15 tys. zgromadzonych średnio na kontach mężczyzn w wieku 46-50 lat.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieli
2. Od dzisiaj kierowcy w poważnych tarapatach. Tym razem posypią się wyjątkowo srogie kary
3. Pojawił się poważny problem z ZUS-em. Wiele osób może mieć kłopot z otrzymaniem obiecanych pieniędzy

Obecnie OFE ostro pikują. Z powodu chaosu na giełdzie wartość aktywów zgromadzonych na przyszłe emerytury skurczyła się o 20 mld złotych. Obecnie ustawa o likwidacji OFE i przekształceniu ich w IKE została zamrożona. Gotowy i przegłosowany przez Sejm projekt został w marcu odrzucony przez Senat. Na chwilę obecną jakiekolwiek majstrowanie przy systemie emerytalnym oznacza konieczność przeprowadzenia całego procesu legislacyjnego od początku, a oznacza to, że Sejm w którym większość ma PiS będzie musiał stoczyć batalię o ustawę z Senatem, który jest kontrolowany przez opozycję – wskazuje money.pl.

Money wskazuje także, że ustawa w starej formie powróci za kilka tygodni. Opłata przekształceniowa, która ma być potrącana przy likwidacji OFE wynosi 15 proc. od zgromadzonych aktywów. Oznacza to dodatkowe miliardy złotych więcej dla budżetu, który jest obecnie w opłakanej formie. Nic dziwnego, że rządzący chcą szybko załatać dziurę. Z drugiej jednak strony istnieje świadomość, że koronakryzys poturbował mocno OFE i w wyniku zawirowań na giełdzie "wyparowało" z nich 20 mld złotych, a to oznacza o wiele mniejsze środki, które wpłyną z opłaty przekształceniowej do budżetu.

Sensacyjne odkrycie w Belgii. Podczas remontu fontanny natrafili na legendarny skarbSensacyjne odkrycie w Belgii. Podczas remontu fontanny natrafili na legendarny skarbCzytaj dalej

IKE - czym jest?

Co zakłada likwidacja OFE? Według "starego" projektu osoby oszczędzające w OFE będą miały w momencie likwidacji Funduszy dwie możliwości – przelew do ZUS-u bez utraty środków lub przelew do IKE z potrąceniem. Jakie są różnice? Pieniądze przelane do ZUS-u będą bez opłaty przekształceniowej, ale za to w przypadku śmierci ubezpieczonego nie będą one dziedziczone. Z kolei IKE daje możliwość dziedziczenia środków, a przed samą emeryturą zdecydujemy czy chcemy je wypłacić z kont, czy je tam zostawić i pobierać co miesiąc dodatkową emeryturę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Była rywalka Agnieszki Radwańskiej walczy ze śmiertelną chorobą. W szpitalu rozgrywa najważniejszy mecz życia
  2. Rząd podjął decyzję. Rozporządzenie podpisane. Klamka zapadła
  3. Nauczyciele mają dość, coraz więcej rezygnuje z nauczania. Zamiast tego wybierają specjalne świadczenie
  4. Tajemnicze odkrycie w Himalajach. Wyniki badań ujawniły przerażającą prawdę
  5. Polowanie kontrolerów trwa, mogą zapukać i do ciebie. Wiemy już kogo czekają wysokie kary po 735 zł
  6. Tajna receptura na gołąbki babci Reginy, z daleka czuć ich wybitny aromat
Fatalne informacje dot. emerytur Polaków. Nie spodziewamy się tak złego scenariusza odkładając co miesiąc składkiFatalne informacje dot. emerytur Polaków. Nie spodziewamy się tak złego scenariusza odkładając co miesiąc składkiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News