recepta
Wikipedia/HuBar
Autor Komunikaty prasowe - 20 Stycznia 2020

Nie wykupisz leków na e-receptę? Lekarze obchodząc przepisy zabierają pacjentom ich prawa

Lekarze niechcący wystawiać recept elektronicznych, korzystają z furtki, która jest w przepisach dotyczących wystawiana recept w formie elektronicznej — informuje dziennik "Super Express". 

- Niektórzy medycy nie chcą podłączyć się do systemu i wystawić recepty elektroniczne. Postanowili skorzystać z furtki i przybijać pieczątkę "awaria systemu" sugerując sytuację awaryjną — mówi dla "Super Expressu" Marek Tomków, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Kiedy lekarz może nie wystawić recepty elektronicznej?

Ustawa przewiduje, że w wyjątkowych sytuacjach takich jak na przykład wizyta domowa oraz brak dostępu do internetu lub awaria systemu pozwolają lekarzowi na wystawienie papierowej recepty.

Nie jest to też sytucja do końca korzystna dla pacjentów, ponieważ tracą oni w tym wypadku szereg praw jakie przysługują w przypadku posiadania e-recepty. Jedną z podstawowych korzyści jest to, że osoba nie posiadające recepty w formie eletronicznej nie będzie mogła rozłożyc płatności za leki na raty.

Przez nowy pomysł na zakaz handlu w niedzielę wzrośnie szara strefa? Przez nowy pomysł na zakaz handlu w niedzielę wzrośnie szara strefa? "Pójście tą drogą byłoby niebezpieczne"Czytaj dalej

Problemy ustąpią?

Natomiast według wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński problemu nie widzi i liczy, że kłopoty z brakiem możliwości wystawienia e-recepty w niektórych gabinetach są przejściowe.

- Niektóre gabinety miały problemy związane z brakiem oprogramowania dla e-recepty. Jednak jesteśmy przekonani, że lekarze przekonają się do nowych rozwiązań. Każdy duży projekt informatyczny wymaga ciągłego udoskonalania i e-recepta nie jest tu wyjątkiem. - mówi.

I dodaje: - Wierzę, że już niedługo każdy pacjent będzie miał dostęp do e-recepty- podkreśla.

Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Czym jest e-recepta?

Elektroniczna recepta to przede wszystkim możliwość otrzymania recepty na cały rok. Aby wykupić leki z e-recepty wystarczy w aptece przedstawić kod ze SMS-a oraz numer pesel lub kod kreskowy z e-recepty, wysłanej przez lekarza na adres e-mail. Między innymi dlatego e-recepty nie można zniszczyć ani zgubić, co ma być dużą zaletą tego rozwiązania.

Aby skorzystać z tych dwóch powyższych możliwości, należy wcześniej aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl. W tym celu w zakładce "Moje konto" wystarczy, że pacjent poda numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej. Tutaj znajdzie też informacje np. o dawkowaniu leków i o listę obecnie przepisanych medykamentów.

Ci pacjenci, którzy nie założyli jeszcze konta na stronie www.pacjent.gov.pl, mogą na wyraźne żądanie otrzymać tzw. wydruk informacyjny. W tym wypadku lekarz nie musi już umieszczać na tymże wydruku podpisu, ani też pieczątki. Wystarczy, że pacjent taki wydruk przedstawi w aptece, a aptekarz sczyta znajdujący się na nim kod kreskowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 13-latek zmarł po lekcji WF-u. Nauczyciel kazał uczniom wykonywać niebezpieczne ćwiczenie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Ludzie po 50-tce będą zarabiać mniej? Nawet emerytura nie wystarczy
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News