Reaktor jądrowy
wikimedia, komunikacja ncbj
Autor Komunikaty prasowe - 22 Października 2019

Najbogatszy Polak wybuduje w Polsce reaktor jądrowy. Wiadomo, gdzie może stanąć

Reaktor jądrowy może za jakiś czas powstać w Polsce. “Polski chemiczny koncern Synthos należący do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa i firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały porozumienie ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce minireaktora jądrowego typu BWRX-300” - donosi amerykańsko-japońska firma, jak poinformował portal Rmf24.pl.

Reaktor jądrowy może powstać w Polsce

Reaktor jądrowy w niedługiej przyszłości może powstać w Polsce. Jak twierdzi wiceprezes GEH Jon Ball: “Firma zaprojektowała reaktor w ten sposób, aby koszty energii były konkurencyjne do innych źródeł, takich jak gaz czy OZE”. Według niego w przemyśle, gdzie koszty energii są obecnie “znaczącą barierą”, BWRX-300 stanie się "przełomową innowacją". Pierwsze egzemplarze jest szansa, że ruszą już w 2028 roku, jak przewiduje GEH.

Pozytywny wpływ na przemysł i państwo

Michał Sołowow, właściciel Synthosu, ocenił: “Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji” - powiedział, zacytowany przez GEH. Dodał również, że dzięki użyciu SMR w celu wytwarzania czystej energii, jest szansa na rezygnację z węgla. Wpłynie to pozytywnie na kraj i przemysł.

Synthos jest producentem m.in. kauczuków syntetycznych, które używane są na przykład do opon, składników farb i lakierów, półproduktu do wytwarzania styropianu i środków ochrony roślin oraz surowców do produkowania tych materiałów. Zakłady spółki produkują rocznie około 2 mln ton produktów i surowców rocznie.

Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodobaWiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodobaCzytaj dalej

Oświęcimski Synthos typowany na lokalizację dla reaktora

“Rzeczpospolita” podaje, że polski minireaktor SMR może zostać zlokalizowany na obszarze oświęcimskiego Synthosu. Według “Rzeczpospolitej” taka jednostka mogłaby pokryć zapotrzebowanie na energię 100-120-tysięcznego miasta.

BWRX-300 jest ostatnim projektem GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Pochodzi z grupy reaktorów wodno-wrzących (BWR), które są budowane przez GE od połowy ubiegłego wieku. “Ostatni istniejący przedstawiciel tej rodziny to ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Reaktory tego typu powstały w Japonii. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemu bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW” - napisał portal Rmf24.pl. Projekt uzyskał certyfikat amerykańskiego dozoru jądrowego NRC, jednak jak dotąd żaden reaktor tego typu nie został wybudowany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Tata ostatni raz przytula córkę. Dziecko nie przeżyło, takie piekło zgotowała jej matka i konkubent
  6. Bardzo złe wiadomości dla Tadeusza Rydzyka. Jest gorzej, niż myślał

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News