Raty kredytu zawieszone dla wszystkich?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 5 Maja 2020

Raty kredytu do wstrzymania dla wszystkich bez względu na sytuację. Projekt ustawy już gotowy

Prawdopodobnie jeszcze dziś Sejm zajmie się projektem ustawy, zakładającym zawieszenie płatności rat kredytu dla wszystkich, bez względu na sytuację finansową. W ocenie bankowców projekt ustawy pojawił się za późno.

Raty zawieszone dla wszystkich?

Do szczegółów projektu, który zakłada, że z zawieszenia płatności rat będzie mógł skorzystać każdy, dotarła „Rzeczpospolita”. Wprowadzenie wakacji kredytowych drogą ustawową zapowiadała jeszcze w kwietniu wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, a potrzebę takiego rozwiązania głosił rzecznik finansowy Mariusz Golecki.

Rzecznik przywołuje przykład Austrii, gdzie w połowie marca wprowadzono regulację umożliwiającą odroczenie płatności wynikających z kredytu. Chodzi tu o odroczenie spłaty kapitału, odsetek i innych płatności wynikających z umowy o kredyt należnych w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca. Z odroczenia może skorzystać każdy, kto utracił przychody wskutek pandemii koronawirusa.

Radykalna obietnica prezydenta. Zmiany dotyczą emerytur, wielu Polaków nie będzie zadowolonychRadykalna obietnica prezydenta. Zmiany dotyczą emerytur, wielu Polaków nie będzie zadowolonychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Najnowszy sondaż. Niespodziewane wyniki, trudno uwierzyć z kim Duda może spotkać się w II turze

Gazeta zwraca uwagę, że projekt ustawy zakłada, że bank zmuszony byłby „zawiesić wykonanie umowy" od momentu doręczenia przez kredytodawcę wniosku, co oznaczałoby zawieszenie obowiązku dokonywania płatności rat: zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Maksymalne zawieszenie obowiązywałoby do trzech miesięcy i w tym okresie kredytodawca nie mógłby pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem świadczeń pieniężnych, które wynikają z posiadanych przez kredytobiorcę ubezpieczeń powiązanych z umową kredytu.

Kredytodawca w ciągu dwóch tygodni zobowiązany byłby do przekazania kredytobiorcy potwierdzenia otrzymania oraz poinformowania o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Okres kredytowania i wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu uległyby przedłużeniu o okres zawieszenia.

Za późno na pomoc?

Bankowcy w rozmowie z „Rz” podkreślają, że projekt ustawy pojawił się zbyt późno.

– Projekt ten jest złożony zbyt późno, należało go przedstawić od razu, bo do teraz wnioski złożyło już około 800 tys. osób i zdecydowana większość z nich została rozpatrzona pozytywnie. Banki same wyszły z inicjatywą i pomagają klientom, bo zdają sobie sprawę, że to także jest w ich własnym interesie. Liczba odrzuconych wniosków jest nieduża – komentuje jeden z bankowców. Sejm ma rozpocząć pracę nad projektem jeszcze we wtorek. Z informacji dziennika wynika jednak, że jego przyjęcie w proponowanej formie nie jest przesądzone.

Emeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyEmeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażający wypadek. Śmieciarka zderzyła się z ciężarówką.Kierowcy w stanie ciężkim, trwa akcja ratunkowa
  2. Czy kwarantanna jest jeszcze potrzebna? Profesor Simon, specjalista od chorób zakaźnych tłumaczy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nieoficjalnie: jest data znoszenia kolejnych obostrzeń w Polsce. Wielu na pewno się ucieszy
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News