Niemiła wiadomość dla aktorów serialu Ranczo
eastnews/Marcin Smulczyński/Agencja SE
Autor Radosław Święcki - 15 Grudnia 2020

Afera z serialem "Ranczo" w tle. Wyjątkowo niemiła niespodzianka dla aktorów

Jeszcze w tym tygodniu fani serialu „Ranczo”, będą mogli go śledzić na Netlflixie. Sympatycy przygód Lucy, Kusego i bliźniaków - wójta i plebana mają powody do radości. Takich powodów niestety nie mają aktorzy i twórcy produkcji.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Od kiedy "Ranczo" będzie emitowane na platformie VOD Netflix,
  • Jaka w związku z tym czeka niemiła niespodzianka na aktorów,
  • Dlaczego nie będzie nowych odcinków serialu.

Ranczo na Netlixie, problem dla aktorów

W naszej ekipie redakcyjnej a z pewnością i wśród naszych czytelników nie brakuje fanów serialu „Ranczo”. W przyszłym roku minie 15 lat od pojawienia się po raz pierwszy serialu na antenie TVP. Emitowany był przez dekadę i do samego końca (czego nie można powiedzieć o wielu innych tak długo trwających serialach) cieszył się ogromną popularnością.

Finał serialu był dość spektakularny, gdyż jeden z bohaterów serialu, Paweł Kozioł (grany przez Cezarego Żaka), został wybrany...prezydentem, co było uwieńczeniem jego wieloletniej politycznej kariery. W ostatnich latach co jakiś czas pojawiały się pogłoski o reaktywacji produkcji, choć częściej niż o nowych odcinkach mówiono o kolejnej filmowej wersji serialu (w 2007 roku na ekranach kin pojawiła się już filmowa wersja pod nazwą „Ranczo Wilkowyje”), ale śmierć Pawła Królikowskiego na początku tego roku przekreśliła te plany.

Nowych odcinków nie należy zatem się spodziewać, ale możemy cieszyć się tymi, które przez lata nakręcono. Od 16 grudnia, czyli od najbliższej środy będą one dostępne na platformie VOD Netflix. Z pewnością będzie to powód do radości dla widzów serialu, ale niestety nie dla jego twórców. Powód? Nie będą mogli liczyć na tantiemy z tego tytułu.

Kwestię opłat za ponowną emisję serialu dla jego aktorów i twórców podjął, jak przypominają Wirtualne Media, jeden ze scenarzystów produkcji Jerzy Niemczuk, wyrażając na Facebooku nadzieję, że tantiemy zostaną wypłacone. W odpowiedzi zwrócono uwagę, że Netflix ich nie płaci. Mówił o tym również w rozmowie z „Super Expresem” grający w „Ranczu” Hadziuka Bogdan Kalus.

Dlaczego aktorzy nie dostaną pieniędzy?

Głos w tej sprawie zabrała TVP, tłumacząc, że tantiemy przysługują jedynie z tytułu nadań produkcji w stacjach telewizyjnych. - Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tantiemy przysługują współtwórcom filmów i seriali m.in. z tytułu nadań w stacjach telewizyjnych. Ustawa ta nie przewiduje odprowadzania dodatkowych tantiem z tytułu udostępniania filmów i seriali na VoD - tłumaczy biuro prasowe TVP, cytowane przez Wirtualne Media.

Tym samym wspomniany Bogdan Kalus, ale też Cezary Żak, Ilona Ostrowska, Franciszek Pieczka, Artur Barciś, czy Wojciech Wysocki, a także twórcy serialu nie otrzymają tantiem z tytułu emisji serialu na platformie VOD Netflix.

Dyrektor generalny biura Związku Artystów Scen Polskich Andrzej Gajewski komentuje w rozmowie z serwisem Wirtualne Media, że nie ma żadnych podstaw prawnych do żądania od serwisów streamingowych tantiem dla aktorów. - Streaming to nie jest formalnie nadawanie. Nie mamy podstaw prawnych do żądań zarówno od Netflixa, jak i takich platform, jak Player.pl czy Ipla.tv – tłumaczy Gajewski.

- Netflix na rynku zachowuje się jak każdy podmiot handlowy, w dodatku w praktyce monopolista. Skoro nie muszą płacić to sami z siebie tego nie zrobią. To czysty biznes. Tym bardziej, że pozyskali konkretną produkcję na podstawie umowy – to z kolei komentarz Stanisława Trzcińskiego, kulturoznawcy i prezesa STX Music Solutions.

Trzciński w komentarzu dla serwisu zauważa, że Netflix nie płaci aktorom i filmowcom, ale twórcom muzyki już tak. W jego ocenie kwestia ta powinna być uregulowana przez państwa i wystarczyłoby zmienić ustawę o prawie autorskim na poziomie krajowym.

Póki co dobrą wiadomością dla twórców i aktorów serialu może być to, że jest on i z pewnością jeszcze wielokrotnie będzie powtarzany w stacjach telewizyjnych (obecnie emitowany jest równie na antenie TVP1, TVP HD, a także TVP Seriale).

Podjedziesz na stacje i mocno się zdziwisz. Wielka sieć paliwowa zmienia system płatnościPodjedziesz na stacje i mocno się zdziwisz. Wielka sieć paliwowa zmienia system płatnościCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News